Echo serca płodu – jak wygląda i kiedy się je wykonuje?
Echokardiografia, czyli tak zwane echo serca płodu jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym. Jest to badanie, które nie jest wykonywane u wszystkich ciężarnych, choć umożliwia wykrycie większości nieprawidłowości w obrębie układu krążenia nienarodzonego dziecka. Bez wątpienia zwiększa to szansę na przeżycie po porodzie.
Czym jest echo serca płodu?
Echo serca płodu jest badaniem USG, które ściśle nakierowane jest na serce nienarodzonego dziecka. Badanie to sprawdza funkcjonowanie układu krążenia dziecka. Do głównych jego zadań należy rozpoznanie wszelkiego rodzaju wad układu krążenia u dziecka.
Wdrożenie tego typu badania ma na celu umożliwienie podjęcia właściwego leczenia lub ustaleniu planu postępowania przed narodzinami malucha. W znacznym stopniu zwiększa to szansę jego przeżycia po porodzie i wyleczenia.
Zastosowanie echokardiografii
Echo serca płodu umożliwia rozpoznanie większości zaburzeń w obrębie układu krążenia dziecka. Chodzi tu między innymi o wady serca oraz wady zastawek serca, a także zaburzeń rytmu serca.
Echokardiografia powala rozpoznać większość zaburzeń, a także precyzyjnie ocenić wygląd serca. Pomaga ponadto sprawdzić przepływ krwi. Gwarantem w tego typu badaniach jest przede wszystkim doświadczony kardiolog prenatalny, a także specjalistyczny sprzęt ultrasonograficzny. Więcej na stronie https://www.gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia.
Jak wygląda badanie echo serca płodu?
Echokardiografia jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym. Bardzo przypomina zwykłe badanie prenatalne USG. Echo serca płodu wykonuje się przez powłoki brzuszne.
Echo serca płodu wykonuje się bardzo często pomiędzy 19. a 24. tygodniem ciąży. Jednakże czasem wymagane są badania już po 11. tygodniu ciąży. Dzieje się tak w przypadku uzasadnionych podejrzeń wad serca nienarodzonego dziecka.