Endometrioza – ból, przez który cierpią kobiety

Endometrioza, czyli gruczolistość zewnętrzna jest chorobą, na którą cierpi około 10% kobiet na świecie. Powodem endometriozy jest nagromadzenie się endometrium, czyli tkanki wyściełającej macicę, poza macicą. Przyczyny nie zostały dokładnie zbadane i istnieje wiele teorii dotyczących tej podstępnej choroby. Niektórzy zakładają zakłóconą interakcję między hormonami lub układem immunologicznym. Jednak cały czas nie wiadomo jak komórki endometrialne przemieszczają się poza macicę.

Endometrioza co to za choroba?

Endometrioza dotyka kobiety w „płodnej fazie życia”, czyli między 15 a 49 rokiem życia.

Polega na tym, że wyściółka macicy rośnie w tych miejscach ciała, do których nie należy, czyli poza macicą. Komórki, które „wyemigrowały”, są gromadzone co miesiąc i ponownie rozkładane w postaci krwawienia. To krwawienie następuje w miejscach, w których nie powinno i powoduje różne dolegliwości.Endometrioza co to za choroba, wiedzą tylko kobiety, które latami borykają się z tymi dolegliwościami.

Cykl miesiączkowy

Aby zrozumieć kliniczny obraz endometriozy, należy się przyjrzeć bliżej naturalnemu cyklowi kobiety.Macica znajduje się w dolnej części miednicy. Dolna, wąska szyjka macicy kończy się w pochwie. Z górnych rogów macicy wychodzą na bokidwa jajowody, które otwierają się jak lejek do jamy brzusznej i dochodzą do jajników. To tutaj dojrzewają komórki jajowe. Owulacja zwykle ma miejsce w połowie cyklu miesięcznego, a komórka jajowa przemieszcza się w dół jajowodu. Jeśli napotka tam plemniki, to może się rozwinąć zarodek. Macica jest już na to przygotowana. Otrzymuje zapłodnioną komórkę jajową z grubą warstwą błony śluzowej, w której może zagnieździć się zarodek. Jeśli nie dochodzi do zapłodnienia, to wyściółka macicy ponownie pęka i jest wydalana w postaci krwi menstruacyjnej.

Ten cykl miesięczny jest kontrolowany przez interakcję kilku hormonów.

Endometrioza objawy

Kobiety chore na endometriozę mają komórki podobne do tych znajdujących się w wyściółce macicy, ale poza macicą. Często takie ogniska endometrialne są rozmieszczone w jamie brzusznej. Może to dotyczyć zarówno otrzewnej, ściany pochwy, jelita, jak i jajników. Z czasem błona śluzowa również tworzy się w ogniskach endometrium — i krwawi. Jednak ponieważ nie ma drenażu, powoduje stan zapalny. Może to prowadzić do cyst i blizn. Te zmiany są zwykle przyczyną silnego bólu.

Endometrioza objawy daje różne, czasami jest bezobjawowa. Silny ból w okresie menstruacji jest najczęstszym powodem zasięgnięcia porady lekarza. W zależności od tego, gdzie w ciele znajdują się ogniska endometrium, ból może wystąpić również w innych okolicznościach — czasie owulacji, podczas stosunku płciowego, podczas wypróżniania lub nawet podczas oddawania moczu. Inne kobiety zgłaszają przewlekły ból brzucha bez możliwości podania nazwy czynnika wyzwalającego.

Czasami niespełnione pragnienie posiadania dzieci jest przyczyną podejrzeń o endometriozę.