Najbardziej znane i popularne elektrody to anoda i katoda. Jednak obok tych dwóch podstawowych elektrod dzisiaj znany jest cały ich szereg. Mają różnego rodzaju zastosowania. Są wszędzie tam gdzie pojawiają się ładunki elektryczne. Prosta definicja elektrody oznacza, że jest to jeden element z danych układów elektrycznych. Elektroda bierna to element końcowy.

Spawanie

Spawanie jest czynnością gdzie bardzo często spotykane są różnego rodzaju elektrody. W tym wypadku elektrody mają za zadanie stworzyć odpowiednie spoiwo, połączyć ze sobą dwa elementy. Czynność ta wykonywana jest za pomocą urządzenia popularnie nazywanego spawarką. W tym wypadku można rzec, że każda z elektrod to elektrody jednorazowe. Bowiem raz użyte, więcej używane nie są. Wybór odpowiedniej elektrody spawalniczej zależny jest od wykonywanych prac oraz od rodzaju spawanego materiału. Niektóre z nich są zasadowe, inne kwaśne, a jeszcze inne celulozowe. Występuje tutaj również elektroda bierna.

Fizjoterapia i medycyna

Elektroda bierna i elektrody jednorazowe bardzo często wykorzystywane są w fizjoterapii i medycynie. Te elektrody muszą być umieszczone na specjalnym materiale, który w kontakcie z ciałem ludzkim nie będzie powodował żadnych odczynów alergicznych. Są one również odporne na wilgoć oraz pot człowieka. Są idealnie przystosowane do podłączenia ich do różnego rodzaju aparatury medycznej. Niektóre z nich odprowadzają prąd elektrochirurgiczny z pola operacyjnego. Inne z kolei pomagają w przeprowadzeniu zabiegów fizjoterapeutycznych. Jest bardzo wiele zabiegów terapeutycznych, które bazują na elektrodach. Również jeśli chodzi o podłączanie ludzi do różnego rodzaju aparatury medycznej elektrody też pełnią ważną rolę. Dobrym przykładem może być, w tym wypadku, badanie EKG.

W urządzeniach elektrycznych

Od zawsze elektrody były obecne w urządzeniach elektrycznych. Przewodzą prąd i są bardzo istotne w budowie nie tylko kondensatorów, ale także i innych prądotwórczych urządzeń, lub takich, które działają na zasadzie prądu. Elektrody wykorzystywane są także w budowie elektronicznych zabawek dla dzieci.