Jak wytrwać na diecie bezlaktozowej?

W obecnych czasach, kiedy półki sklepowe uginają się wręcz od towaru, ludzie mogą wybierać co jeść, a z czego zrezygnować. Szalenie modne są wszelkiego rodzaju diety eliminacyjne. Ludzie, z mniejszych lub większych pobudek medycznych, rezygnują z tłuszczu czy chociażby laktozy.

Kto powinien unikać laktozy?

Dieta bezlaktozowa może być nałożona na nas przez lekarza. Problem zaczyna się, kiedy okazuje się, że nasz organizm nie wytwarza enzymu, zwanego laktazą. Zdarza się, że u małych dzieci, karmionych mlekiem mamy (zawierającym laktozę), muszą dostawać różnego rodzaju krople, sztuczny enzym, pomagający trawić mleko.

Niestety, badania wskazują na to, że co czwarty dorosły może cierpieć na brak tego enzymu. Wówczas, Dieta bezlaktozowa jest idealnym rozwiązaniem. Nie jedząc produktów z laktozą, nie ma się problemu z gazami, wzdęciami czy zgagą.

Niektóre osoby rezygnują z laktozy, mimo, iż z medycznego punktu widzenia, spokojnie mogą ją przyjmować. Dlaczego tak się dzieje? Zauważono, że brak laktozy w menu korzystnie wpływa na stan cery. W bardzo krótkim czasie można pozbyć się trądziku. Dodatkowo, widoczną poprawę po odstawieniu laktozy mogą zobaczyć u siebie osoby cierpiące na migreny.

Co jeść na diecie bez laktozy?

Na diecie bez laktozy nie trzeba całkowicie rezygnować z nabiału. Można zatem swobodnie korzystać dalej z mleka czy jogurtów, ważne jest jednak, aby były one oznaczone znaczkiem „lactose free”. Oczywiście, tego typu produkty są nieco droższe niż standardowe.

Warto również pamiętać, że wykluczając laktozę, wyklucza się również kilka witamin z diety – między innymi jest do witamina A i K, a także cynk. W to miejsce warto wprowadzić więcej zielonych warzyw a także szczawianów.

Jak wytrwać na diecie bezlaktozowej?

Słowo dieta nie jest może najlepszym określeniem, jeśli chce się wykluczyć laktozę na resztę swojego życia. Powinno raczej mówić się o nowym sposobie żywienia, który wdraża się na długie lata.

Z pewnością, osoby cierpiące na brak enzymu laktazy, nie wrócą do spożywania laktozy – motywacją dla nich będzie dobre samopoczucie, jakie otrzymają po wykluczeniu tego cukru ze swojego menu.