Ogrzewanie domu koksem: zalety i wady, cena

Koks jest jednym z materiałów opałowych dostępnych w składach. Kiedy warto ogrzewać dom koksem? Jakie są główne zalety i wady tego materiału? Ile kosztuje tona koksu opałowego?

Ogrzewanie koksem domu

Koksem nazywa się węgiel o wysokiej wartości energetycznej, który na skutek procesów koksowania został pozbawiony gazów, cieczy i substancji organicznych.

Kiedyś sprzedaż koksu na cele opałowe była znacznie wyższa niż obecnie. Teraz jest on kupowany rzadziej, co wynika ze zmian w technice ogrzewania domów jednorodzinnych, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich lat.

Koks jako materiał opałowy wymaga przede wszystkim odpowiedniego pieca lub kotła – powinien być on żeliwny lub stalowy, gdy jego producent dopuszcza palenie koksem. Dodatkowo najlepszy efekt daje palenie koksem w domach starszych, nieocieplonych, w których konieczne jest stałe utrzymywanie wysokiej temperatury w instalacji grzewczej.

Palenie koksem – zalety i wady

Stosowanie koksu do ogrzewania domu związane jest z określonymi zaletami i wadami, które należy uwzględnić przy wyborze materiału opałowego.

Zalety palenia koksem:

– ma wysoką wartość energetyczną
– spala się wolniej od węgla kamiennego
– przez długi czas utrzymuje ciepło
– nie dymi i nie ma szkodliwych substancji lotnych
– nie wytwarza sadzy podczas spalania
– pozostawia małą ilość popiołu

Wady palenia koksem:

– ma wysoką cenę
– wymaga odpowiedniego pieca, kotła
– należy spalać go w wyższych temperaturach
– wymaga ciągłego dostępu do powietrza, nadmuchu
– nie sprawdza się w nowszych instalacjach grzewczych

Cena koksu opałowego

Sprzedażą koksu zajmują się składy opału, a także wybrane sklepy, między innymi markety budowlane. Materiał oferowany jest w różnych sortymentach do wyboru – od drobnego groszku, przez większy orzech, a skończywszy na koksie grubym.

Aktualnie sprzedaż koksu prowadzona jest w cenie około 1250-1500 zł za tonę. W przypadku dowozu koksu z oddalonego składu może pojawić się także dodatkowa opłata za dostawę. Natomiast przy zakupie na worki koszt jest wyższy – około 40 zł za worek 25 kg.

Ogrzewanie domu koksem jest zatem droższe niż węglem, jednak paliwo to jest bardziej efektywne, szczególnie w starszych domach, gdzie ważne jest utrzymywanie wysokiej temperatury w instalacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.