Alkomat – co warto wiedzieć o tym urządzeniu?

Każdy kierowca powinien posiadać alkomat. Dzięki temu urządzeniu w każdej chwili sprawdzić można poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Pozwoli to na uniknięcie ryzyka prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Na rynku dostępne są różne modele alkomatów. Wybór często nie jest łatwy. Czym zatem kierować się przy zakupie?

Czym jest alkomat?

Zadaniem alkomatu jest zmierzenie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik pomiaru najczęściej określany jest w promilach. Na rynku wyróżnić można trzy rodzaje alkomatów. Pierwszy rodzaj to alkomaty półprzewodnikowe. Nie są to urządzenia drogie, ale niestety ich pomiary nie są do końca precyzyjne. Wadą alkomatów półprzewodnikowych jest także to, że urządzenia te szybko ulegają rozkalibrowaniu. Drugi rodzaj alkomatów to Alkomaty elektrochemiczne. Tego typu alkomaty są dużo dokładniejsze w porównaniu z urządzeniami półprzewodnikowymi. Wykonują nie tylko precyzyjniejsze pomiary, ale są również trwalsze. Trzeci rodzaj alkomatów to alkomaty spektrometryczne. To już urządzenie profesjonalne i najbardziej profesjonalne. Często urządzenia spektrometryczne stosowane są w szpitalach w celu wykonania pomiaru stężenia alkoholu. Co ważne, decydując się na alkomaty elektrochemiczne lub spektrometryczne, pamiętać trzeba, aby zawsze były to alkomaty z atestem.

Czym kierować się wybierając alkomat?

To jaki model alkomatu wybrać zależy głównie od tego, jak często ma być on wykorzystywany i do jakiego celu. Jeśli z urządzenia chce się korzystać tylko od czasu do czasu, to dobrym wyborem będzie alkomat elektrochemiczny. Jest bardzo dokładny, a jego cena nie jest wysoka. Taki alkomat dobrze sprawdzi się także w firmach, w których jest konieczność sprawdzania trzeźwości pracowników. Jednak jak już wspomniano, pamiętać trzeba, aby zawsze kupować alkomaty z atestem.

Alkomat z ustnikiem i bez ustnika

Warto zwrócić uwagę jeszcze na to, że na rynku dostępne są alkomaty z ustnikiem oraz bez ustnika, czyli urządzenia bezdotykowe. Jaki model wybrać? Jeśli ktoś decyduje się na zakup alkomatu tylko na własny użytek to wybrać może urządzenie z ustnikiem. Z kolei jeśli alkomat ma być stosowany do badania większej ilości osób, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie bezdotykowe. Użytkowanie takiego alkomatu będzie po prostu wygodniejsze.