Jak wykorzystać dziurawiec do poprawy zdrowia?

Dziurawiec jest jedną z częściej używanych roślinności w ziołolecznictwie. Uprawia się go w Polsce, dlatego w cieplejszym okresie bez trudu można dostrzec jego piękne żółte kwiaty rosnące dziko na polanach i łąkach. Najbardziej typowe dziurawiec zastosowanie polega na wypijaniu przygotowywanych z tej rośliny naparów. A na co te napary działają?

Ulga dla zmęczonej psychiki

Podczas opisywania właściwości dziurawca najwięcej mówi się zawsze o jego wyjątkowo korzystnym wpływie na psychikę. To taki naturalny lek, który pomoże obniżyć napięcie, złagodzi stres i zmniejszy różnego rodzaju lęki. Na dodatek poprawi ogólne samopoczucie i zwiększy motywację do działania oraz chęci do tego, by szukać rozwiązań dla swoich problemów, zamiast dawać im sobą zawładnąć.

Bardzo ciekawym i sprawdzonym zastosowaniem dziurawca będzie wypijanie go w godzinach wieczornych w celu zrelaksowania ciała, oczyszczenia głowy ze zbędnych myśli i ułatwienia sobie zasypiania. To pomocne narzędzie w walce z bezsennością i innymi problemami związanymi ze snem. Często zresztą niemożność regeneracji organizmu poprzez sen paradoksalnie wynika z przemęczenia i ogólnego przeciążenia ciała i umysłu.

Łagodzenie problemów trawiennych

Drugim popularnym zastosowaniem dziurawca jest leczenie nim wszelakich dolegliwości trawiennych. Dzięki temu, że działa on przeciwskurczowo i wpływa kojąco na cały układ pokarmowy, może pomóc w zahamowaniu biegunek, wzdęć, nudności i bólów brzucha. Będzie solidnym wsparciem dla pozostałych narządów odpowiadających za częściowe trawienie niektórych pokarmów. Wspomoże funkcjonowanie żołądka, różnych części jelit, jak i wątroby oraz trzustki.

Po spożyciu czegoś ciężkiego i tłustego, gdy odczuwa się wyraźną niestrawność, warto poratować się niekoniecznie miętą, a właśnie świeżym naparem z dziurawca. Łyżkę ziela wystarczy zalać szklanką gorącej wody i zaparzać przez dziesięć minut pod przykryciem, a następnie od razu wypić.

Dziurawiec zastosowanie w praktyce

Najpopularniejszą metodą przyjmowania dziurawca jest picie ziela pod postacią naparów, które przygotowuje się samodzielnie z naturalnego suszu, kupowanego w sklepach zielarskich albo zamawianego przez Internet. Nie jest to jednak metoda jedyna. Obecnie dziurawiec stosowany jest również pod postacią nalewek i gotowych tabletek.

Osoby zainteresowane działaniem dziurawca, które jednak zdają sobie sprawę z tego, że mogą mieć problemy z jego regularnym piciem, powinny sięgnąć po oparte na nim suplementy diety. Tabletki są najprostsze i najwygodniejsze w użyciu. Wystarczy zażywać je zgodnie z zaleceniami producenta, by zaczerpnąć z dziurawca to, co jest w nim najlepsze.