Jak zapobiegać i leczyć odleżyny?

Odleżyny to bolesne zmiany skórne z którymi najczęściej borykają się osoby niepełnosprawne, które to większość czasu spędzają w łóżku lub na wózku inwalidzkim. Jak przebiega leczenie odleżyn na pośladkach?

Czym charakteryzują się odleżyny?

Odleżyny to nic innego jak dotkliwe uszkodzenie tkanki skóry. Powstają one zazwyczaj z powodu długotrwałego nacisku na podłoże, co powoduje to znaczne niedokrwienie skóry oraz poszczególnych mięśni. Sytuacja taka z czasem prowadzi do martwicy tkanek.

Tego typu problem zazwyczaj dotyka takie osoby, które to są niepełnosprawne ruchowo i w związku z tym przez cały czas przebywają w łóżku w pozycji leżącej czy też na wózku inwalidzkim. Ponadto z odleżynami bardzo często borykają się osoby otyłe, których to duży ciężar ciała powoduje także ogromny nacisk na tkankę skórną.

Jak uchronić się przed powstaniem odleżyn na pośladkach?

Na powstawanie odleżyn bardzo duży wpływ ma niedobór poszczególnych witamin. W związku z tym bardzo ważne w profilaktyce odleżyn jest podawanie choremu odpowiedniej ilości białka, cynku oraz witaminy C.

Niezwykle ważne jest też, aby osoba chora zmieniała pozycję w łóżku co 2 – 3 godziny oraz wykonywała ruchy bierne. Działanie to zapobiega bowiem długotrwałemu uciskowi na te same tkanki skórne.Chory powinien używać bieliznę z bawełny, bowiem materiał ten dobrze przepuszcza powietrze. Warto też zapewnić chorej osobie odpowiedni materac oraz poduszkę przeciwodleżynową.

Aby leczenie odleżyn na pośladkach było skuteczne warto też zaraz po ich pojawieniu się udać się do lekarza pierwszego kontaktu i regularnie stosować zalecone lekarstwa.

Leczenie odleżyn na pośladkach a dobra opieka

W leczeniu odleżyn niezwykle ważna jest także prawidłowa oraz troskliwa opieka nad chorym. Otóż powstałe odleżyny należy zawsze w odpowiedni sposób pielęgnować. Niezwykle ważne jest regularne oczyszczanie odleżyn oraz używanie specjalnych opatrunków. Dziś na rynku farmaceutycznym dostępne są różnorodne maści oraz kremy, które to skutecznie pomagają w gojeniu się poszczególnych ran.

Odleżyny to bolesna oraz nieestetyczna przypadłość, która występuje nie tylko na pośladkach. U osób długotrwale przebywających w łóżku odleżyny bardzo często pojawiają się w okolicy potylicy, grzbietu, kości krzyżowej i ogonowej, a także w miejscu wystającej część kości udowej w miejscu stykania się jej z miednicą.

Niemniej w przypadku osób niepełnosprawnych, którzy przebywają na wózku inwalidzkim odleżyny najczęściej występują na pośladkach. Trzeba zatem nieustannie obserwować u nich wygląd skóry w tym miejscu, aby nie dopuścić do powstawania tego typu zmian skórnych.