Na czym polega echokardiografia?

Echo serca płodu (echokardiografia) to badanie, które umożliwia ocenę pracy mięśnia sercowego i zastawek u nienarodzonego dziecka. Na podstawie takiego badania można również ocenić anatomię serca oraz przepływ krwi. Dlaczego warto wykonać takie badanie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Czym jest echo serca płodu?

Echokardiografia jest badaniem, które pozwala wykryć wszelkie zaburzenia układu krążenia u dziecka na etapie prenatalnym. Najczęściej na podstawie takiego badania można wykryć wady związane z nieprawidłową budową serca lub z zaburzeniami rytmu. Jest to bardzo ważne badanie, ponieważ pozwala ono odpowiednio wcześnie wykryć zaburzenia, które mogą być potencjalnie groźne dla noworodka. Jeśli danych przypadłości nie da się wyleczyć w okresie prenatalnym, kobieta ma szansę na urodzenie dziecka w specjalistycznym ośrodku, który zajmuje się leczeniem problemów z układem krążenia u noworodków.

Jakie wady serca można wykryć dzięki echokardiografii?

Echo serca płodu (echokardiografia) pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości związanych z układem krążenia u noworodków, przed narodzinami dziecka. Dzięki takiemu badaniu można wykryć zaburzenia krążenia oraz anatomiczne wady serca, np: wady zastawek, wspólny kanał przedsionkowy, czy hypoplazję lewego i prawego serca.Echo serca jest podstawowym badaniem kardiologicznym. Najczęściej wykonywane jest ono na podstawie wskazań medycznych, jednak wiele kobiet decyduje się na takie badanie bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Badanie trwa krótko i jest zupełnie bezpieczne zarówno dla matki, jak również dziecka.

Dlaczego warto wykonać echo serca płodu (echokardiografię)?

Wykonanie takiego badania odpowiednio wcześnie pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości związanych z układem krążenia u noworodków. Odpowiednia diagnoza we wczesnym etapie pozwala na podjęcie leczenia już w trakcie ciąży lub bezpośrednio po urodzeniu dziecka. Echokardiografia stanowi jedno z najbardziej podstawowych badań przeprowadzanych w okresie prenatalnym.