Nici chirurgiczne – dlaczego rozmiar ma takie znaczenie?
Żadna operacja chirurgiczna nie może obyć się bez nici chirurgicznych. Lekarz musi wybrać optymalny rozmiar, by rana została zszyta zgodnie z wymaganiami. Kluczowym aspektem, jest to, by nici chirurgiczne były możliwie najcieńsze, lecz dosyć wytrzymałe, by rana była utrzymana w niezmienionym stanie.
Nić chirurgiczna – standaryzacja jej grubości
Nici chirurgiczne muszą by cienkie, ale mimo tego cechować się dobrą wytrzymałością, by utrzymać ranę w dobrym stanie, co pozwoli przyspieszyć gojenie się. Wytrzymałość Nici chirurgicznej wiąże się z jej rozmiarem. Im mniejszy rozmiar nici, tym wytrzymałość na rozciąganie jest niższa. Mimo tego, często zakładane są szwy o małym rozmiarze, gdyż gwarantuje to mniej widoczne blizny. To od chirurga zależy, jakie nici chirurgiczne zostaną zastosowane w konkretnym przypadku. Musi on dokonać wyboru zgodnie z posiadaną wiedzą i doświadczeniem. Wybór nici chirurgicznych zależy od operowanego obszaru. Należy wybrać takie nici, by uzyskać najmniejszy odczyn tkanek, a jednocześnie nie dopuścić do ich przerwania. Na rynku artykułów medycznych można znaleźć ogromną ilość różnych nici chirurgicznych. Nić chirurgiczna musi być wytrzymała i optymalnie cienka. Producenci nici chirurgicznych posługują się różnymi standardami, dlatego też często można pogubić się w tej klasyfikacji. Grubość można bowiem podawać w milimetrach, według rozmiarów EP oraz USP. W Europie przyjęto grubość nici podawaną w milimetrach.
Jakie są rozmiary nici chirurgicznej?
Nici chirurgiczne można podzielić na nici cienkie, nici o średniej grubości oraz nici grube. Nici cienkie są stosowane w zabiegach okulistycznych, chirurgii plastycznej oraz mikrochirurgii. Mają one od 0,01 mm do 0,24 mm grubości. Nici średniej grubości są stosowane do ran o dużych nacięciach. Szczególnie polecane są w położnictwie oraz w zabiegach dotyczących zmian skórnych. Nici grube mają średnicę od 0,6 mm do 1,09 mm. Cechuje je dobra wytrzymałość na rozciąganie, dlatego też są najczęściej wykorzystywane do zszywania dużych struktur, a także w zabiegach chirurgii ortopedycznej.
Wybór rodzaju i grubości nici chirurgicznej jest zawsze uzależniony od lekarza. Jest to osoba doświadczona i wykwalifikowana, więc najlepiej dobierze grubość nici chirurgicznej do konkretnego nacięcia podczas zabiegu.