Reumatolog coraz bardziej popularnym specjalistą

reumatolog

Korzystanie z usług reumatologa w ostatnim czasie stało się bardzo popularne. Nie powinniśmy zapominać o tym, że ten specjalista może nam pomóc w wielu problemach na tle reumatologicznym. Jednak w jaki sposób zdecydować, czy nasze bóle wymagają tak specjalistycznej diagnostyki?

Internista nam pomoże

Na pewno wiele osób decydując się na wizytę u reumatologa, odpowiednio wcześniej swoje objawy konsultuje u lekarza pierwszego kontaktu. To właśnie internista na podstawie badania może określić, czy źródło naszego bólu może mieć przyczynę właśnie w schorzeniach reumatoidalnych.

Bardzo często pacjenci sami nie są w stanie określić, co właściwie im dolega. Z tego powodu najszybszą pomoc zawsze uzyskamy w przypadku, gdy zdecydujemy się na wizytę u internisty. Nie powinniśmy zapominać o tym, że taki lekarz nie tylko pomoże nam uśmierzyć ból i powie, co dalej robić, ale także może nam wystawić skierowania już do konkretnych specjalistów.

Skierowanie do specjalisty – kiedy potrzebne?

Jeśli mamy do czynienia z chorobami na tle reumatologicznym, powinniśmy przede wszystkim przedstawić lekarzowi pierwszego kontaktu wszystkie objawy naszych dolegliwości.

W tym przypadku precyzja jest bardzo ważna, ponieważ tylko dzięki temu tak naprawdę lekarz będzie w stanie nas zdiagnozować. Wiele chorób może mieć podobne objawy, na przykład w przypadku grypy mogą boleć nas stawy, jednak nie jest to wykluczone, że nie mamy jakiejś choroby na tle reumatycznym. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka oraz wprowadzenie właściwego toku leczenia. W przypadku podejrzenia takich schorzeń, internista może nam wystawić skierowanie do specjalisty. W ramach tego skierowania posiadając ubezpieczenie zdrowotne, możemy umówić się na wizytę z NFZ, za którą nie będziemy płacić. Jednak czy jest to tak proste?

Długie oczekiwanie na wizytę

Niestety w ramach NFZ oczekiwanie na wizytę jest długie, dlatego wiele osób wybiera leczenie prywatnie. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie nie kosztuje wcale mało.

Za każdą wizytę w tym przypadku będziemy musieli zapłacić, jak również jeśli lekarz nie ma podpisanej umowy w ramach NFZ, a my otrzymamy skierowanie na dodatkowe badania, także musimy sami pokryć ich koszty.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki