Szwy wchłanialne – rodzaje i cechy

Nici rozpuszczalne stają się coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego, bowiem dzięki ich zastosowaniu można uniknąć powstawania śladów na ciele po szyciu i cieszyć się większym komfortem. Czym charakteryzują się nici chirurgiczne rozpuszczalne? Jak długo trzeba czekać na ich wchłonięcie się? Jakie rodzaje tych produktów są dostępne w sklepach medycznych i na co warto zwrócić uwagę podczas ich doboru? W jakich zabiegach szwy wchłanialne znajdują swoje zastosowanie?

Czym mogą różnić się od siebie poszczególne rodzaje szwów wchłanialnych?

Szwy wchłanialne mogą różnić się od siebie nie tylko czasem ich rozpuszczania się, ale także różnego rodzaju parametrami, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Lekarz zwykle dobiera nici chirurgiczne rozpuszczalne pod względem jej cech, które sprawdzają się w konkretnym przypadku. Może też kierować się wygodą wykonywania swojej pracy. Wśród ważnych wyróżników szwów tego typu warto sprawdzić między innymi typ powleczenia powierzchni, zdolność do ich wydłużania się oraz ogólną elastyczność, a także materiał, z którego zostały wykonane i ich rozmiar. Wszystkie te informacje powinny być udostępnione przez producenta i umieszczone w ulotce lub na opakowaniu.

Szwy rozpuszczalne – jakie rodzaje można wyróżnić?

Sklepy medyczne oferują wiele rodzajów nici wchłanialnych, które bez problemu można dobrać do konkretnego przypadku. Najczęściej wymienia się ich trzy typy. Są to Szwy rozpuszczalne:

– o krótkim okresie podtrzymywania tkankowego,
– o średnim okresie podtrzymywania tkankowego,
– o długim okresie podtrzymywania tkankowego.

Pierwszy rodzaj szwów wykonywany jest zazwyczaj z użyciem kwasu poliglikolowego, a ich okres całkowitego wchłaniania można zamknąć w 42 dniach. W drugim przypadku nici mogą być wyprodukowane z poliglekapronu (wtedy czas wchłaniania wynosi od 90 do 120 dni) lub z kwasu glikolowego (wtedy wchłanialność określa się na około 60-90 dni). Ostatni typ nici tworzony jest z polidioksanonu, a czas ich wchłaniania wynosi od 180-210 dni.