Wizyta u psychologa – konieczność czy moda?
Psycholog na Śląsku oraz w innych częściach kraju to specjalista, który odwiedzany jest coraz częściej. Wiele osób uważa, że nie jest to konieczne, a częstsze wizyty u psychologów są spowodowane modą, na leczenie się u psychologa lub u psychoterapeuty.
Skąd wzięła się opinia, że leczenie się u psychologa to moda?
Pogląd dotyczący tego, że leczenie się u psychologa to moda wynika z dwóch czynników. Pierwszym jest przeświadczenie o tym, że wiele mód przychodzi do nas z Ameryki za pośrednictwem filmów i seriali, a w tych bohaterów leczących się u psychologów nie brakuje, a drugim faktem jest ten, że jeszcze jakieś 20-lat temu z pomocy psychologów korzystano raczej sporadycznie, więc dla osób niektórych zmiana jest niemal skokowa i radykalna, chociaż w rzeczywistości tak nie jest.
Pytanie, jakie się również nasuwa, jest inne – czy na wizytę u jakiegoś lekarza w ogóle może być coś takiego jak moda. W rzeczywistości jest to mało prawdopodobne. Do psychologa udają się osoby, które faktycznie czują potrzebę tego, że muszą.
Kiedy powinniśmy udać się do psychologa?
Z pomocy psychologicznej powinniśmy korzystać, zawsze, wtedy kiedy czujemy się przytłoczeni problemami, z którymi samodzielnie sobie nie radzimy, a rodzina i przyjaciele również nie jest w stanie nam pomóc. Psycholog podczas pierwszej wizyty będzie nam w stanie określić, czy wizyta u niego była niepotrzebna, czy wprost przeciwnie, za naszymi problemami dnia codziennego kryje się jakiś głębszy problem.
Psycholog na Śląsku oraz każdy lekarz tej specjalizacji w każdej części kraju, zawsze poinformuje nas o tym, że nie musimy do niego chodzić, aby poradzić sobie z problemami. Zdecydowanie gorsza jest taka sytuacja, która sprawia, że z jakiegoś powodu uważamy, że pod żadnym pozorem do psychologa nie pójdziemy. Wiele schorzeń początkowo niegroźnych, jeśli nie są leczone, mogą przerodzić się w coś naprawdę poważnego.
Czy psycholog i psychiatra to samo?
Często pokutuje przekonanie, że psychiatra i psycholog to ten sam specjalista. Prawda oczywiście jest inna. Pomiędzy tymi lekarzami jest kilka różnic, choć faktycznie mają wiele cech wspólnych.
Największą różnicą pomiędzy psychiatrą a psychologiem jest ta, który sprawia, że psycholog nie może nam wypisywać leków psychoaktywnych. Psycholog w takim ujęciu jest terapeutą. Psychiatra posiada natomiast pełnię uprawnień, dlatego, jeśli zachodzi taka potrzeba, wypisze nam leki.