Teleangiektazje skórne – jak z nimi walczyć?
Jednolity koloryt cery bez najmniejszych przebarwień to niedoścignione marzenie kobiet. Panie widząc na okładkach czasopism, czy w Internecie, idealnie gładkie buzie modelek, nierzadko popadają w kompleksy. Same walczą bowiem z bliznami potrądzikowymi, wypryskami lub krępującym zaczerwienieniem twarzy.
Czym są teleangiektazje?
Teleangiektazje to prześwitujące zaczerwienienia, powstałe w wyniku popękanych naczynek. Zazwyczaj najbardziej widoczne są one na twarzy – w okolicy policzków, płatków nosa i brody, niekiedy zlewają się w jeden wielki rumień. Przyczyn ich powstawania należy upatrywać się w genach (kruchość naczyń i skłonność do cery naczynkowej), nadmiernym stosowaniu miejscowym maści z kortyzolem, zmian hormonalnych (np. ciąża), a także nadużywanie alkoholu.
Walka z pękającymi naczynkami jest zazwyczaj długotrwała i nierówna. O ile można zapobiegać w jakimś stopniu pękaniu kolejnych naczynek, o tyle te już powstałe bardzo ciężko zniwelować. Najbardziej skuteczny może być tu zabieg na zamykanie naczynek na twarzy. Profilaktycznie warto stosować kremy na bazie witaminy C, rutyny i wyciągu z kasztanowca, unikać saun i alkoholu.
Czy zamykanie naczynek na twarzy jest bolesne?
Najbardziej popularną metodą zamykania naczynek na twarzy jest zabieg, do którego wykorzystuje się światło lasera. To najbardziej precyzyjny i skuteczny sposób na pozbycie się nieestetycznych zaczerwienień. Jednocześnie zabieg jest całkowicie bezbolesny (choć można odczuwać w trakcie lekki dyskomfort).
Lekarz prowadzący dobiera indywidualnie do każdego przypadku odpowiednią wiązkę światła, którą będzie leczył. Niekiedy zabieg na zamykanie naczynek na twarzy nie przynosi efektów od razu. Przy dużych zmianach trzeba go powtarzać. Na szczęście można wykonywać go niezależnie od pory roku.
Przeciwwskazania do laserowego zamykania naczynek
Niestety nie wszystkie osoby borykające się z pękającymi naczynkami mogą poddać się zabiegowi zamykania naczynek na twarzy. Jest cała lista przeciwwskazań do jego wykonania. Przede wszystkim, są to wszelkie choroby związane z krzepliwością krwi, a także cukrzyca, padaczka, ciąża czy okres karmienia piersią.
Przed każdym zabiegiem tego typu lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, aby dokładnie ocenić, czy dany przypadek kwalifikuje się do leczenia laserem.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.