Chirurgia naczyniowa – choroby i ich leczenie
Chirurgia naczyniowa Katowice to dziedzina medycyny, która specjalizuje się w leczeniu naczyń krwionośnych i chłonnych. Zaliczana jest do niezwykle ważnych dziedzin, bowiem zajmuje się m.in. zmianami miażdżycowymi. Dopływ krwi jest podstawą prawidłowego funkcjonowania narządów. Zakres działania chirurgii naczyniowej obejmuje wszystkie naczynia, z wyjątkiem naczyń mózgu oraz serca.
Zagrożenia płynące z chorób naczyniowych
Chirurgia naczyniowa katowice, zajmuje się więc patologiami występującymi w obrębie naczyń krwionośnych. Zagrożenia, które płyną z owych patologii są ogromne. Kilkuminutowe, całkowite niedokrwienie prowadzi do nieodwracalnych zmian. Obecnie choroby naczyniowe uznawane są za jedną z głównych przyczyn śmierci. Szczególne zagrożenie stanowi nagłe lub powolne zwężenie tętnic. Całkowite ich zamknięcie, powoduje natomiast zaburzenia w ukrwieniu. Niejednokrotnie operacja przeprowadzona przez chirurga naczyniowego, ratuje życie.
Chirurg naczyniowy Katowice – co leczy?
Bardzo często do chirurga trafiają osoby, które uskarżają się na objawy opuchniętych kostek, uczucie ciężkości, a także skurcze oraz pieczenie nóg. Ponadto, pacjenci zgłaszają się również z żylakami i pajączkami. Oprócz tego, osoby chore narzekają na brak czucia w kończynach oraz ich drętwienie i mrowienie. Chirurg naczyniowy Katowice zajmuje się więc leczeniem miażdżycy, zespołu stopy cukrzycowej, chorób żył, zatoru tętnicy płucnej i wielu innych.
Metody leczenia
W zależności od występujących schorzeń stosuje się różne metody leczenia. Są one zarówno mało inwazyjne, jak i zupełnie inwazyjne. Do najczęściej używanych metod zalicza się skleroterapię, która leczy przewlekłą niewydolność żylną. Znanymi sposobami leczenia są więc techniki wewnątrznaczyniowe, które wykonuje się pod znieczuleniem miejscowym. Umieszcza się wówczas w naczyniach tzw. śluzę naczyniową, która zapobiega wstecznemu przepływowi krwi. Zupełnie inwazyjną metodą leczenia jest zabieg klasyczny, czyli operacja pod znieczuleniem ogólnym. O metodzie leczenia decyduje jednak lekarz, który bierze pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta, a także rozległość i rodzaj schorzenia. Najbardziej skrajną operacją wykonywaną przez tego rodzaju specjalistę jest amputacja kończyny.