Co to jest drukowanie sublimacyjne?

Drukowanie sublimacyjne stało się ostatnio bardzo modne i popularne. Przedmioty codziennego użytku, takie jak kubki, koszulki czy inne gadżety, spersonalizowane, stanowią doskonały pomysł na prezent. Podkreślają indywidualność, a to wpływa na lepsze samopoczucie w pracy, szkole i na co dzień.

Na czym polega drukowanie sublimacyjne?

Nadruk sublimacyjny polega na tym, że dowolną ilustrację przenosi się, za pomocą drukarki, na specjalny papier. Przedtem jednak atrament wydrukowanego arkuszu powinien wyschnąć. Szablon umieszcza się na tkaninie, przednią stroną. Dzięki temu pigment zostaje utrwalony i przymocowany do podłoża. Powstały w ten sposób druk sublimacyjny na tkaninie umieszcza się pod prasą termiczną i zapieka. Potem pozostaje go szybko wydostać, usunąć papier fotograficzny, a następnie nadruk sublimacyjny schładza się i suszy.

Druk sublimacyjny na tkaninie – zalety

Do największych zalet nadruku sublimacyjnego zaliczyć można jego trwałość i wyrazistość. wszystkie odcienie, przejścia tonalne wykonane są z największą precyzją, nie blakną i nie kruszą się. Ponieważ druk ten jest odporny na wszelkie opady atmosferyczne, w tym również na deszcz, Drukowanie sublimacyjne wykorzystuje się często na przedmiotach, które znajdować się mają na zewnątrz.Duża elastyczność i dostępność to kolejne zalety tego druku. Każdy może samodzielnie, na własnym komputerze, zaprojektować dowolny wzór. Również podłoże drukowania może być różne.

Jakie występują typy druku sublimacyjnego?

Na rynku poligraficznym wyróżnić można trzy rodzaje drukowania sublimacyjnego. Pierwszy rodzaj to drukowanie pośrednie, najlepsza i najtańsza metoda. Wybrany wzór przenosi się na obraz za pomocą specjalnego papieru. Drugim rodzajem jest drukowanie bezpośrednie mokre. Polega to na tym, że na tkaninę nakłada się podkład poliestrowy, następnie za pomocą drukarki atramentowej nakłada się zdjęcie.Trzecim rodzaje nadruku sublimacyjnego jest drukowanie bezpośrednio suche. Polega to na tym, że produktu nie przetwarza się, tylko jest od razu umieszczany w drukarce laserowej. Drukowanie bezpośrednie suche lub mokre jest bardzo popularne w przypadku pojedynczych sztuk odzieży, natomiast do większej powierzchni tkanin stosowane jest drukowanie wielkoformatowe.

.