Faktura marża – po co się wystawia i kiedy z niej skorzystać?

Cropped shot of young female doctor examining the patient chart while using tablet in her office room

Dokumentowanie sprzedaży w postaci faktur to stała praktyka. Niektórzy przedsiębiorcy wystawiają zwykłe faktury vat, inni mają szersze pole do popisu. Mowa tutaj o specyficznym rodzaju faktur jakim są faktury marże. Do czego i komu one służą?

Faktura marża – na jakich zasadach i kogo dotyczy?

Marża to prowizja sprzedającego, która jest różnicą pomiędzy kwotą jaką ktoś zapłaci za towar a kwotą, za którą go odsprzeda dalej. Marża stanowi zatem zysk przedsiębiorcy. Faktura marża jest to rodzaj dokumentu, w którym podatek vat dla urzędu skarbowego jest wyliczany nie od całej zapłaconej za towar kwoty, ale od marży właśnie.

Z takiego rodzaju faktury mogą skorzystać biura podróży i firmy świadczące usługi związane z turystyką. Poza tym, jest ona przewidziana w przepisach dla tych podmiotów, które odsprzedają towary z drugiej ręki. Mogą to być np. używane samochody w komisach.

Faktura marża – co trzeba wiedzieć o jej treści?

Treść tego typu faktury jest mocno ograniczona w stosunku do treści zwyczajowej faktury vatowskiej. Przede wszystkim, warto podkreślić, iż kwota marży w ogóle nie jest w takim dokumencie wpisywana. Figuruje tam tylko całościowa suma do zapłaty.

Poza tym, faktura zawiera podstawowe informacje takie jak np. strony transakcji. Wskazać należy także miejsce i datę zawarcia transakcji. Każda faktura musi mieć swój numer ewidencyjny, dotyczy do również faktury marży. Dodatkowo wskazuje się termin zapłaty faktury.

Czy istnieje przymus stosowania faktury marży?

Przepisy prawne dają wskazanym konkretnie podmiotom możliwość korzystania z faktury marży, ale nie jest to obowiązek. Dlatego też te same podmioty mogą swobodnie decydować się na zwykłe faktury tworzone na zasadach ogólnych.

Obecnie jest również większa dowolność, jeśli chodzi o formę faktury. Może ona mieć tradycyjną formę papierową, ale bardzo duża część przedsiębiorców już korzysta z innowacyjnych rozwiązań i tworzy faktury online. Istnieją specjalne oprogramowania do fakturowania transakcji, więc każda osoba może sobie z tym bez trudu poradzić, nie trzeba być księgowym. Niektóre z programów są darmowe, więc można z nich korzystać od ręki.