Pozycjonowanie na własną rękę – o czym trzeba pamiętać?

Pozycjonowanie stron internetowych nie należy do łatwych zadań. Wymaga pewnej wiedzy, ale można to zrobić we własnym zakresie. Zdobycie podstawowej wiedzy ułatwiają różnego rodzaju darmowe i płatne poradniki, książki czy kursy online. Można więc pokusić się o samodzielne optymalizowanie i pozycjonowanie strony internetowej, by zwiększyć jej widoczność w Internecie.

Pozycjonowanie strony w google – w czym rzecz?

Otóż uzyskiwanie dla danej strony, serwisu czy sklepu wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania w Google przekłada się na zwiększenie liczby wejść na daną stronę. To z kolei przekłada się na wzrost sprzedaży usług i produktów oraz większą popularność. Dlatego też bardzo ważne jest, by zadbać o właściwe Pozycjonowanie strony internetowej.

SEO (search engine optimization), czyli tak zwana optymalizacja stron WWW połączona z właściwym jej pozycjonowaniem, obejmuje szereg działań mających na celu uzyskanie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google.

Optymalizacja

Optymalizacja strony to działania oparte na odpowiednim redagowaniu zawartości strony czy serwisu i dopasowaniu jej do wymagań wyszukiwarki google:

– umiejętne zamieszczanie w tytule, nagłówkach czy treści, słów kluczowych istotnych dla danej tematyki;
– dbanie o właściwą strukturę i czytelność zamieszczanych treści – istotna nie tylko odpowiednia forma graficzna, ale również jej wartość informacyjna, by internauta otrzymał to czego szuka i potrzebuje;
– zamieszczana treść musi zachęcać, przykuwać uwagę i cechować się unikatowością by się wyróżniać, poza tym być często aktualizowana;
– dbanie o właściwe linkowanie wewnętrzne – odpowiednia struktura i menu strony, serwisu;
– właściwa optymalizacja kodu HTML oraz grafiki danej strony by nie było problemów z jej ładowaniem (istotna szybkość wczytywania i brak błędów, także na wersjach mobilnych strony oraz odpowiednie otagowanie zdjęć, filmików czy innych plików).

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie stron internetowych to działania odbywająca się poza daną stroną czy serwisem. Chodzi o zdobywanie linków zewnętrznych, które będą prowadziły do strony docelowej. Istotną rolę odgrywa również ruch na stronie – częstość odwiedzin oraz współczynnik odrzuceń. Pozycjonowanie strony w google to uzyskiwanie wysokiej pozycji na liście wyników wyszukiwania, chodzi więc o to, by internauta znalazł na stronie to czego szuka, został na niej dłużej i często do niej wracał. Warto również udzielać się w mediach społecznościowych – na różnego rodzaju forach czy własnych profilach.