Kamera inspekcyjna w pracy kominiarza

Współczesne technologie zrewolucjonizowały nasze życie, czyniąc je wygodniejszym i dogodniejszym. Warto również zaznaczyć, że wpłynęły znacząco nie tylko na nasze codziennie sprawy. Zmieniły również życie wielu profesjonalistów i zmieniły oblicza wielu zawodów, nawet tych, jak mogło by się wydawać, najbardziej tradycyjnych. Idealnym przykładem jest tutaj zawód kominiarza, który już od dawna wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki do świadczenia swoich usług.

Kamera inspekcyjna

To niewielkie urządzenie niezwykle usprawnia i ułatwia zawód kominiarza. Podnosi również jakość świadczonych usług. Wykorzystywana jest do obserwacji i kontroli przewodów kominowych od wewnątrz. Kamera umieszczona na specjalnym, giętkim drążku może zostać wprowadzona do przewodu i innych trudno dostępnych miejsc.

Kamera inspekcyjna jest absolutnie niezbędna przy wykonywaniu ekspertyz dotyczących szczelności i drożności monitorowanych kominów. Może być również z powodzeniem stosowana do monitorowania innych, niedostępnych dla oka obszarów, przykładowo kanałów instalacyjnych rur wodnych lub kanałów ciepłowniczych.

Kamera inspekcyjna jako usprawnienie w pracy kominiarza

Dzięki swoim niewielkim możliwościom pomaga dotrzeć i skontrolować trudno dostępne miejsca, mogące zaważyć na dalszych działaniach. Pomaga ocenić stan instalacji i zadecydować o doborze dalszych zaleceń, dopuszczeniu budynku w trakcie odbioru itp.

Wiele modeli dostępnych na rynku posiada również wbudowaną nagrywarkę. Pozwala ona na nagranie całego procesu kontroli i przekazanie go klientowi lub w razie potrzeby innym zainteresowanym stronom, np. organom inspekcji zewnętrznej lub urzędom.

Kamerę inspekcyjną wykorzystuje się również w trakcie montażu wkładów kominowych. Kominiarze muszą często liczyć się z różnymi, często nieoczekiwanymi utrudnienia, na przykład zawężeniami, gruzem lub wystającymi prętami lub szynami. Kamera pozwala na ich lokalizację i usprawnienie procesu.

Zakres współczesnych usług kominiarskich

W ramach usług kominiarskich klienci mogą liczyć na czyszczenie, uszczelnianie i udrażnianie przewodów kominowych. Dodatkowo możliwe jest uzyskanie profesjonalnej ekspertyzy, partycypowanie w odbiorze budynku oraz wystawianie oficjalnych opinii dotyczących stanu i jakości całości instalacji.

Jakość usług kominiarskich i ich dokładność ma bezpośrednie przełożenie na nasze zdrowie i samopoczucie. W bardzo ekstremalnych przypadkach może również zdecydować o życiu ludzkim. Dlatego warto zaufać profesjonalistom z wieloletnim doświadczeniem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Pascal Polska