Symfonia Finanse i Księgowość – co to za program i do czego służy?

Program Symfonia Finanse i Księgowość powstał po to, aby spełniać potrzeby dotyczące zautomatyzowania rejestracji zdarzeń gospodarczych, które zachodzą w przedsiębiorstwach i instytucjach zobowiązanych przez przepisy prawa do tego, by prowadzić pełną ewidencję księgową.

Kolejne usprawnienia oraz modyfikacje, dzięki którym możliwe było dostosowanie się do przepisów prawa oraz potrzeb i oczekiwań użytkowników spowodowało, że powstał program, dzięki któremu można korzystać z wielu różnorakich narzędzi. Mowa tutaj o:
-księgach rachunkowych,
-ewidencji VAT,
-rozrachunkach,
-ewidencji danych podatkowych. W poniższym artykule omawiamy najważniejsze narzędzia, jakie oferuje swoim użytkownikom program symfonia finanse i księgowość. Zapraszamy do lektury!

Ewidencja podatku i rejestrów VAT – bardzo ważna funkcja Sage Symfonia Finanse i Księgowość

Program Sage Symfonia Finanse i Księgowość oferuje wiele bardzo przydatnych funkcji i narzędzi. Jednym z nich jest ewidencja podatku i prowadzenie rejestrów VAT. Muszą one być zgodne z ustawą dotyczącą podatku od towarów i usług. Gdy rejestrujemy dokumenty zakupu oraz sprzedaży w programie Symfonia Finanse i Księgowość, wpisujemy wartość transakcji do odpowiednich rejestrów VAT. Później program w sposób automatyczny przenosi kwoty z rejestru do właściwych stron zapisów kont dokumentu poprze wprowadzenie danych do ksiąg rachunkowych.

Księgi rachunkowe to podstawa

Księgi rachunkowe służą do tego, by prowadzić je w zgodzie z ustawą o rachunkowości zapisów oraz obrotów i sald w oparciu o definiowany przez użytkowników plan kont. Program odpowiada za wygenerowanie wzorcowego planu kont powiązanego ze wzorami sprawozdań finansowych w oparciu o dane, które podawano przy zakładaniu przedsiębiorstwa. Rachunek kosztów prowadzi się w każdym dopuszczalnym w ustawie układzie. Warto wiedzieć, że jest także możliwość automatycznego księgowania równoległego pomiędzy zespołami „4 i „5 a także kontrola kręgu kosztów. Program oferuje także możliwość wyboru długości roku obrachunkowego do 23 miesięcy. Ponadto może również obsługiwać lata obrachunkowe, które zostały przesunięte względem lat kalendarzowych. Ewidencji zapisów księgowych dokonuje się za pomocą definiowanych w programie różnych typów dokumentów. Można definiować własne rodzaje dokumentów w oparciu o dokumenty wzorcowe. Można też definiować konta podpowiadane przy wprowadzaniu dokumentów sprzedaży i zakupu.