Wszystko o tokarce uniwersalnej do metalu

Tokarki uniwersalne to urządzenia, których używa się do obróbki zgrubnej i precyzyjnej metalowych przedmiotów, a także do nacinania gwintów.
Tokarki uniwersalne do metalu stanowią podstawową grupę obrabiarek, które przeznaczone są do powierzchni osiowo symetrycznych. Powierzchnie obrotowe kształtowane są poprzez sprzężenie dwóch ruchów.

Jak można podzielić tokarki?

Tokarki podzielić można ze względu na ich różnorodną konstrukcję, a także sposób pracy, kształt obrabianej powierzchni oraz sposób mocowania. Tokarki mogą być kłowe, specjalizowane, uchwytowe, do gwintów, wielonożowe i rewolwerowe, kopiarki, automatyczne i półautomatyczne, a także karuzelowe. Wybranie odpowiedniej tokarki uzależnione jest od wielkości i rodzaju materiału, pożądanej chropowatości rosnącej z prędkością posuwu a malejącą z prędkością skrawania oraz od noży. Właściwa tokarka zapewni otrzymanie detalu najwyższej jakości.

Tokarka uniwersalna do metalu- jak przebiega proces technologiczny?

Proces technologiczny pracy tokarki podzielić można na trzy etapy. Pierwszy to obróbka zgrubna, w trakcie której usuwa się naddatek materiału i zostawia się go tyle samo na dalszą obróbkę. Drugi etap to obróbka kształtująca, podczas której przedmiot zyskuje pożądany kształt, a nadwyżki materiałów zostawia się tylko w tych miejscach, gdzie będzie wykonana obróbka wykańczająca. Trzeci etap to obróbka wykańczająca, która nie zawsze stosowana jest na całej powierzchni, natomiast zapewnia wysoką klasę dokładności oraz niedużą chropowatość.

Jak przebiega tłoczenie w tokarce uniwersalnej?

W szczękach tokarki umieszcza się materiał, który podpiera się tzw. konikiem. Narzędzia zostają umocowane w imaku znajdującym się w suporcie poprzecznym lub wzdłużnym. Umożliwia to tokarzowi sterować ruchem narzędzi. Ruch ten odbywa się w dwóch osiach, równoległej do osi obrotu materiałów i prostopadłej. Imak przymocowany jest do szufladki narzędziowej i obracać się może o dowolny kąt. Ruch ten umożliwia toczenie stożków.

Jakie zastosowanie ma tokarka uniwersalna do metalu?

Tokarka uniwersalna do metalu są niezbędne, zwłaszcza w niedużych fabrykach i warsztatach. Wykorzystuje się je najczęściej do produkcji jednostkowej, a także tam, gdzie trzeba ciągle dostosowywać wymiary detali.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.