Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Dzieci rozrabiają w domu i marzysz o tym by zaszyć się w pokoju obok z dobrą książką? W zimowy dzień chłodne powietrze wpada do Twojej sypialni, a latem ciężko wytrzymać w pomieszczeniu nagrzanym jak piekarnik? Rozwiązaniem tych problemów stają się drzwi wewnętrzne nowoczesne i dobrze zaprojektowane. Czym się kierować przy ich zakupie?

Wybierając drzwi wewnętrzne do swojej nieruchomości czy chociażby biura, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak styl, funkcjonalność i oczywiście stan budżetu.

Drzwi takie są produkowane przy użyciu różnych materiałów i wykończeń, które mogą wymiernie wpływać na ich przydatność w określonych sytuacjach. Dlatego właśnie tak istotna jest odpowiedź na pytanie w jaki sposób mają służyć w codziennym życiu. Czy będą dzielić dwa pokoje, czy może odgradzać aneks kuchenny od reszty mieszkania.

Rozmiar i rodzaj mają znaczenie

Podczas wymiany lub instalowania nowych drzwi wewnętrznych bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na ich rozmiar. Generalnie, wymiary są obligowane przez odgórne przepisy prawa budowlanego. Drzwi w pomieszczeniach przeznaczonych do ciągłego przebywania ludzi powinny mieć szerokość skrzydła (bez listew wykończeniowych) wynoszącą co najmniej 80 cm. Postulowana wysokość w świetle ościeżnicy (mierzona od podłogi do góry futryny) to przynajmniej 200 cm.

Od aranżacji wnętrza i ustawienia ścian zależy natomiast wybór drzwi wewnętrznych pomiędzy lewymi a prawymi. Kwestia ta bywa bagatelizowana, ale zwiększa ona poważnie bezpieczeństwo i komfort domowników. Aby stwierdzić jakiego rodzaju drzwi potrzebujemy, starczy stanąć przed nimi i otworzyć w naszą stronę – jeśli zawias jest po prawej stronie, mamy do czynienia z drzwiami prawymi i vice versa. Sprawa czy będą to drzwi przesuwne, harmonijkowe, składane czy inne zależy już od osobistych preferencji.

Materiał też jest istotny

Choć najczęściej ludzie wybierają drzwi wewnętrzne drewniane to jednak dobrą alternatywą okazać się mogą drzwi z płyty MDF. Są nie tylko tańsze, ale też zapewniają lepszą odporność termiczną i wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia. Podkreślana jest ich mniejsza waga.

Ciekawym rozwiązaniem są drzwi szklane. Choć efektowne, nie są jednak najbezpieczniejszym rozwiązaniem w bardziej ruchliwych miejscach, zwłaszcza jeśli w pobliżu znajdują się dzieci.

Więcej informacji znajdziesz na stronie drzwi wewnętrzne nowoczesne.