Tworzenie CV może się wydawać bardzo proste, wystarczy przecież poszukać gotowego formularza i uzupełnić wymagane informację. Tylko czy tak sporządzone CV będzie naprawdę dobre i spełni swój cel, czyli umożliwi nam zdobycie wymarzonej pracy. Podpowiadamy, które kwestie są najbardziej istotne by nie odpaść już na początku procesu rekrutacji.

Co kryje się pod skrótem CV?

CV czyli curriculum vitae z łaciny oznacza przebieg życia zawodowego. Dobrze oddaje to cel jaki ma pisanie cv, ten dokument ma w zwartej formie zaprezentować kandydata pracodawcy. W procesie rekrutacji najczęściej to właśnie na podstawie tego dokumenty pracodawca wyrabia sobie wstępną opinię na temat kandydata. Dlatego dobre CV powinno być napisane nie tylko poprawnie, ale też w atrakcyjny sposób, by zwrócić uwagę pracodawcy na naszą osobę.

Co powinno zawierać CV?

Przyjęło się, że CV zawiera kilka standardowych elementów. Pisanie CV powinniśmy rozpocząć od przygotowania odpowiednich informacji, a następnie w zwięzły sposób wypisania ich w takich sekcjach jak:
– dane osobowe- oprócz imienia i nazwiska powinno zawierać dane teleadresowe. Dziś w CV nie umieszcza się już takich informacji jak data urodzenia czy stan cywilny;
– doświadczenie zawodowe- to najważniejszy element CV, dlatego warto oprócz suchych faktów o stanowiskach pracy i wcześniejszych pracodawcach dodać tu nieco informacji na temat zakresu obowiązków, czy sukcesów zawodowych;
– wykształcenie- w tej sekcji warto by znalazły się informacje przede wszystkim o tych szkołach, które potwierdzają zdobycie odpowiedniej kwalifikacji zawodowych, ta sekcja jest szczególnie ważna dla osób, które dopiero wkraczają na rynek pracy;
– umiejętności- w tej sekcji podajemy umiejętności przydatne z punktu widzenia pracy, do której aplikujemy.
– klauzula o ochronie danych osobowych- z uwagi na wymogi prawne, bez takiej klauzuli pracodawca czy rekruter może odrzucić naszą aplikację nawet bez zapoznawania się z naszym CV.

Jakie powinno być CV?

Często powielaną opinią jest ta, że CV powinno mieścić się na jednej stronie, a do tego mieć formę która go wyróżnia. Prawda jest jednak inna, dobre CV ma zawierać wszystkie istotne informacje, które pozwolą pracodawcy zadecydować, czy jesteśmy odpowiednią osobą na stanowisko na które aplikujemy. To często oznacza, że jedna strona to za mało. Forma CV jest bardzo ważna, ale nietypowe życiorysy będą mile widziane głównie przy aplikacji na stanowiska kreatywne. Tworzenie CV dla grafika czy marketingowca pozwala na łamanie standardowo przyjętych norm. Jednak w pozostałych przypadkach lepiej wyróżniać się jakością dokumentu. Dobre CV powinno być po prostu przejrzyste, zwięzłe i spójne. Ważne jest też by było atrakcyjne dla zainteresowanej osoby, co w cale nie musi oznaczać łamania zasad.