Drewno jako surowiec znajduje szerokie zastosowanie w produkcji mebli, papieru, elementów domowych czy narzędzi kuchennych. To także materiał opałowy, który dobrze się sprawdza podczas ogrzewania domu. Drewno powszechnie stosowane jest do wytwarzania instrumentów.

Jak widać szeroka gama zastosowań sprawia, że drewno otacza nas na każdym kroku.
Jednak, by wykonanie przedmiotu z drewna było możliwe, należy odpowiednio je przygotować i obrobić.
Na pomoc przychodzą narzędzia do drewna, dzięki którym praca z drewnem staje się łatwiejsza.

Cięcie drewna – czym się kierować?

Jedną z podstawowych czynności jest cięcie drewna. Podzielenie go na odpowiedniej wielkości kawałki jest niezwykle ważne. Stosowanie piły ręcznej w dzisiejszych czasach jest zajęciem żmudnym. Idealnym rozwiązaniem jest więc zastosowanie szlifierki czy też pilarki.
Jednakże najważniejszym elementem podczas cięcia jest wybór odpowiedniej tarczy. To od niej zależy, w jak efektywny sposób będzie cięte drewno.
Podczas wyboru tarczy należy zwrócić szczególną uwagę na ilość zębów. Ich liczba w dużej mierze mówi nam do czego powinna służyć. Jeśli tarcza posiada małą ilość ząbków, oznacza to, że możliwe będzie jedynie cięcie miękkiego drewna.
Większa ilość zębów daje możliwość cięcia twardego drewna. Jednak taka tarcza jest wolniejsza, ponieważ domyślnie cięcie ma być przeprowadzane w sposób bardzo precyzyjny.

Wiercenie

Drewno jako materiał miękk jest idealny do wiercenia. W tym celu odpowiednim do tego narzędziem będzie wiertarka elektryczna. Najlepszą inwestycją jest jedynie zakup wiertła z możliwością jego wymiany. Alternatywą ręczną nadającą się do wykonania tej czynności jest ręczny świder, który także wywiąże się ze swojego zadania.
Warto także zwrócić uwagę czy wiertarka posiada kolec centrujący. Jeśli nie posiada, to przed przystąpieniem do wiercenia, należy wykonać niewielkie wgłębienie w miejscu wiercenia.
Należy również bacznie obserwować czy otwór nie zapycha się wiórami.

Frezy

Frezy do drewna są narzędziami, które służy do obróbki drewna w sposób mechaniczny. Wykonane są one w większości ze stali szybkotnącej, która zapewnia świetne wyniki podczas pracy. Jednym z najpopularniejszych rodzajów są frezarki nasadowe. Te frezy do drewna uczestniczą głównie podczas produkcji mebli o nieskomplikowanych kształtach.

Ostrzenie

Narzędzia do drewna takie jak piła z czasem się tępią. Należy wówczas zadbać o ostrzenie narzędzi. Najodpowiedniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest udanie się do ostrzalni. Jest to zakład w tym się specjalizujący, zapewniający profesjonalne naostrzenie.
Ostrzenie narzędzi to czynność niezbędna, gwarantująca możliwość dalszego korzystania ze sprzętu.