Pierwsze sauny powstały w Finlandii i miały one za zadanie powodować, że Finowie zdrowieją. Oprócz tego, że w saunie odpoczywamy i się relaksujemy – ciepłe powietrze albo para wodna powoduje ogrom czynników korzystnych dla naszego zdrowia. Jeżeli chodzi natomiast o inne aspekty korzystania z sauny – opisane są one w dalszej części artykułu.

Jakie są korzyści zdrowotne wynikające z korzystania z sauny?

Po pierwsze i chyba najważniejsze – wszyscy wiedzą o tym, że sauna fińska pomaga nam w wypoceniu wszelkich toksyn, jak i wszelkich metali, które nabywamy każdego dnia przez jedzenie, zanieczyszczone powietrze albo stres. Kolejna (nie mniej ważna rzecz) to poprawienie stanu swojej skóry. Jeżeli chodzi o inne korzyści płynące z korzystania z fińskich saun – temperatura, jaka znajduje się w saunie zabija wszelkie wirusy oraz zarazki – więc jeżeli wydaje nam się (albo wręcz jesteśmy tego pewni), że ”łapie nas jakaś choroba”, wystarczy pójść do sauny i od razu poczujemy się lepiej. Polecam – warto jest spróbować takiego sposobu.

Sauna fińska do domu – czy to jest dobry pomysł?

Osobiście uważam, że zaopatrzenie swojego domu w saunę fińską jest naprawdę świetnym pomysłem. Ważne jest to, że taka sauna fińska do domu może zmieścić nawet do kilkunastu osób (jeżeli jest bardzo duża). Oznacza to, że możemy zrobić nawet ”sauna party” i spędzić czas w świetnym gronie. Taka sauna – sucha albo mokra – jest także bardzo łatwa w czyszczeniu.

Jakie są przeciwwskazania do korzystania z sauny fińskiej?

Niestety nie każdy może cieszyć się wszelkimi ”dobrodziejstwami” sauny fińskiej. Jeżeli kobieta jest w ciąży – od razu z miejsca jest wykreślona. Przecież dziecko w brzuchu ma większą temperaturę niż matka. Nie można go przegrzać. Kolejna rzecz jest to epilepsja – przy wyższej temperaturze można dostać ataku oraz zasłabnąć. Jeśli mamy żylaki – także odpuśćmy sobie saunę pod każdą postacią (zarówno suchą jak i mokrą). Niewydolność krążenia także wykreśla nas z posiadania sauny fińskiej w domu. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo i na tym powinniśmy się skupić.

Czy polecamy sauny fińskie?

Oczywiście, że tak! Jeżeli chodzi o sauny – każdy powinien z nich skorzystać. Są przecudowne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw