Jak samodzielnie oczyścić szambo?

Oczywiście nie chodzi o samodzielne wypompowywanie nieczystości. Jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów do udrażniania szamba możesz zwiększyć jego pojemność i rzadziej korzystać z usługi wozu asenizacyjnego, która jest droga.

Pracowite bakterie

Bakterie to jednokomórkowce, które odżywiają się związkami organicznymi lub za pomocą przeprowadzonej biosyntezy związanej z rozkładem związków organicznych. Efektem ich działalności jest rozkład zanieczyszczeń, których niewielka część osadza się na dnie zbiornika.

Udrażnianie szamba lub oczyszczalni ekologicznej polega przede wszystkim na wykorzystaniu naturalnych właściwości bakterii. Produkty bioaktywne zawierają odpowiednio dobrane szczepy, które skutecznie redukują zanieczyszczenie ścieków.

Zalety stosowania preparatów do udrażniania szamb

Preparaty bioaktywne zapewniają sprawne funkcjonowanie szamba lub oczyszczalni ekologicznej. Na dnie nie osadza się gęsty muł, przyśpieszają rozkład nieczystości. Z szamba nie wydobywa się nieprzyjemny odór.

Preparaty bioaktywne są przyjazne dla środowiska. Efektem ich działania są dobrze oczyszczone ścieki, które mogą być bezpiecznie odprowadzane do środowiska.

Udrażnianie rur i szamb – zalecane środki

Na rynku jest ich duży wybór o różnym zastosowaniu. Przed ostateczną decyzją warto sprawdzić zalecenia producenta. Do utrzymania drożności szamba i rur stosowana jest chemia do udrażniania rur. Są to najczęściej:

• preparaty bioaktywne do szamba,
• preparaty aktywizujące,
• preparaty enzymatyczne,
• preparaty chemiczne.

Udrażnianie szamba polega na zastosowaniu odpowiednich mieszanek kultur bakterii namnażających się. Ich rozrost powoduje właściwy rozkład ścieków. Czasami potrzebne są jednak aktywatory, które powodują rozrost i aktywację bakterii i tym samym ułatwiają usuwanie tłuszczu w szambie.

Udrażnianie rur wymaga zastosowania środków enzymatycznych. Zawarte w nich bakterie wymagają więcej energii. Doskonale radzą sobie z osadami na ściankach wewnętrznych kanalizacji. Wystarczy je co kilka tygodni wpuścić do instalacji kanalizacyjnej.

Chemia do udrażniania rur i szamb

Nie zawsze środki bioaktywne są wystarczające. Od czasu do czasu szambo wymaga zastosowania środków chemicznych. Stosujemy je wtedy, gdy znacząco zmniejszyła się aktywność bakterii, gdy szambo wymaga opróżnienia. To dobry moment na przeprowadzenie dezynfekcji za pomocą środków chemicznych. Efektem jest zniszczenie wszystkich pracowitych bakterii. Po wyczyszczeniu szamba trzeba je ponownie wprowadzić.