Kosztorys remontu – od czego zacząć i jak go wykonać?

Frau streicht eine braune Wand weiß, Umbau und Renovierung

Generalny remont mieszkania to doświadczenie czasochłonne, kosztowne i powodujące sporo stresu. Często powodem nerwów jest kurczący się budżet. Zdarza się, że sami nie wiemy, dlaczego pieniądze na naszym koncie tak szybko się kurczą. Takich sytuacji da się uniknąć, wykonując kosztorys remontu.

Kosztorys wykończenia mieszkanie – dlaczego warto go zrobić?

Ludzie coraz częściej decydują się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim. W tej sytuacji zalecany jest szczegółowy kosztorys potrzebnych prac. Takie mieszkanie daje dowolność, jeśli chodzi o wygląd i jakość wykończenia. Jednak bez odpowiedniego przygotowanie możemy błędnie założyć, że zmieścimy się w naszym budżecie.

Nie inaczej jest w przypadku generalnego remontu starego mieszkania. Zabierając się za tak rewolucyjne zmiany, trzeba dobrze policzyć, ile one nas wyniosą. Nikt nie chce, by w połowie remontu okazało się, że nasz budżet jest właściwie na wyczerpaniu.

Jak zrobić dobry kosztorys remontu?

Zabierając się do stworzenia kosztorysu remontu, najlepiej zacząć od policzenia powierzchni pomieszczeń, które chcemy wyremontować. To podstawa dobrego kosztorysu.

W kosztorysie na pierwszym miejscu powinny znaleźć się pomieszczenia, które pochłoną najwięcej pieniędzy. Zwykle jest to kuchnia i łazienka. Remont tych dwóch pomieszczeń jest najbardziej kosztowny i powinien być naszym priorytetem.

Warto pamiętać, by policzyć nie tylko ilość materiałów, jaka będzie nam potrzebna. Sporym kosztem będzie też wynajęcie ekipy remontowej i lepiej o tym nie zapominać. Wynajęcie specjalistów powinno być uwzględnione w kosztorysie od samego początku. Jeżeli chcemy trochę oszczędzić, warto skontaktować się z kilkoma takimi ekipami i porównać sobie ceny. To samo tyczy się również materiałów budowlanych. Poszczególne sklepy mają różne ceny. Nie zapominajmy też o promocjach sezonowych, podczas których można dostać dobre materiały w okazyjnych cenach.

Remont to zawsze wiąże się ze sporymi kosztami, nerwami i dużą ilością prac. Dlatego tak ważne jest, by już na początku realnie spojrzeć na tę sprawę i wykonać kosztorys przewidywanych prac. Wykonanie takiego kosztorysu remontu oszczędzi nam sporo nerwów. Dzięki temu remont przebiegnie na tyle bezproblemowo i bezboleśnie, na ile się da. Robiąc taki kosztorys, warto zacząć od pomieszczeń, które najbardziej nadszarpną nasz budżet. Nie zapominajmy też o włączeniu w kosztorys ceny za wynajęcie ekipy budowlanej, bo takie usługi nie należą do najtańszych. Przewidzenie wszystkich kosztów, co do jednego, może być trudne, ale warto, chociaż mniej więcej, określić ile wydamy na remont.