Typy wypełnienia stosowane w kołdrach

Porządna kołdra musi mieć na pewno porządne wypełnienie, które nada jej określonych właściwości. Warto więc zastanowić się nad tym, czego się od niej oczekuje. Kołdry antyalergiczne nie są przecież zupełnie niezbędne, ale niektórym zdecydowanie mogą się przydać. Jakie wypełnienia są więc do wyboru?

Pierze

Typ wypełnienia w pełni naturalnego, przygotowywany z mieszanki piór ptasich i tradycyjnego pierza. Kołdry uzupełnione czymś takim charakteryzują się ciężkością, dlatego używa się ich głównie zimą, ewentualnie jesienią. Mają niestety kiepskie właściwości termoizolacyjne, dlatego coraz częściej się od nich odchodzi.

Puch

Wypełnienie podobne do pierza, ale jednak nieco lepsze. Puchowe Kołdry występują w kilku różnych wariantach, tak więc mogą być śmiało używane przez cały rok. Warto jednak zaznaczyć, że ich jakość zależy w głównej mierze od jakości samego puchu, który do nich trafił, a z nim bywa niestety bardzo różnie. Ten puch wypadałoby więc sprawdzić, zanim zainwestuje się w coś, na co nie warto wydawać żadnych pieniędzy.

Wełna

Ostatni już przykład wypełnienia w pełni naturalnego, przeważnie tworzonego z wełny owczej. Mimo naturalnego pochodzenia wełna zazwyczaj dosyć dobrze sprawdza się nawet u alergików, a jest to jej niewątpliwa zaleta, bo praktycznie każdy może jej używać. To taka kołdra uniwersalna. Dobra dla całej rodziny.

Poliester

Już co druga kołdra antyalergiczna ma wypełnienie wykonane właśnie z włókna poliestrowego. Materiał ten tworzy się ze specjalnie skręcanych włókienek, między którymi występują wolne przestrzenie zapewniające tkaninie pełną przewiewność. Poliester jest elastyczny i lekki. Cechują go także właściwości antystatyczne, dzięki którym łatwo się o niego dba, bo nie gromadzi on brudu. Minusem jest to, że raczej kiepsko radzi sobie z grzaniem ciała, więc dobrze sprawdza się głównie wiosną i latem.

Jedwab

Jeżeli kołdra antyalergiczna nie jest wykonana z włókna poliestrowego, to najprawdopodobniej stworzono ją właśnie ze szlachetnego jedwabiu. Ten materiał nie przyciąga kurzu i roztoczy, a wręcz je odpycha. Jedwabne kołdry antyalergiczne uchodzą za towar luksusowy. Są więc drogie, ale na ogół warte tego, by za nie trochę więcej zapłacić.