Urodziny i imieniny – przemyślane prezenty dla bliskich

Dla większości z nas czas uroczystości rodzinne wiążą się z radością i pełną uczuć atmosferą. Jednak nie zmienia to faktu, że konwencjonalny zwyczaj obdarowywania solenizanta czy jubilata prezentami potrafi przynieść także nieco stresu. W jaki sposób zaplanować zakup prezentów, by nie stracić głowy, a przy tym ucieszyć swoich bliskich?

Prezenty dla rodziców

Jeżeli nasi rodzice nie mają w zwyczaju informować nas wprost, o jakich prezentach marzą, musimy zastanowić się, jakiego rodzaju przedmioty sprawią im przyjemność. Pamiętajmy, że osoby w ich wieku mają na ogół w domach praktycznie wszystkie gadżety czy akcesoria, z jakich korzysta się w codziennym życiu.

By prezent na urodziny taty czy imieniny mamy nie stał się kolejnym niepotrzebnym przedmiotem, pomyślmy o nim trochę niecodziennie. Każdy z nas jest dla rodziców jedną z najważniejszych w życiu osób, dlaczego zatem nie podarować im zbioru wspaniałych wspomnień, związanych ze wspólnymi chwilami? Może on przybrać formę okolicznościowego kalendarza ze zdjęciami, ramek cyfrowych lub – bardziej odważnie – objazdowej wycieczki po miejscach, które odwiedziliśmy wspólnie lata temu.

Prezenty dla teściów

Prezent urodzinowy dla teścia czy teściowej to kategoria podarunków, która najczęściej przysparza kupującym problemów. Musimy tutaj wybrać odpowiedni przedmiot dla osób z nieco starszego pokolenia, ale nie mamy przy tym tak wielu informacji o ich zainteresowaniach, jak w przypadku rodziców.

W tym przypadku najlepiej sprawdza się koncentracja na hobby, o którym informacji dostarczy nam druga połówka. Czy tata ukochanej zbiera znaczki albo antyczne zegary? Wizyta w antykwariacie i na targu staroci sprawi, że zdobędziemy prezent urodzinowy dla teścia, na widok którego zaświecą mu się oczy.

A może teściowa pasjonuje się roślinami domowymi? Zestaw stylowych doniczek decoupage sprawdzi się tu jak znalazł. Nie bójmy się przy tym, że źle dobranym prezentem urodzinowym dla teścia czy teściowej wywołamy rodzinną scysję? Każde faux-pas można na ogół łatwo obrócić w żart i okazję do śmiechu.

Prezenty dla dzieci

Ten typ prezentów wiąże się niejednokrotnie z prawdziwym paradoksem. Z jednej strony nietrudno wybrać coś, z czego dany maluch autentycznie się ucieszy. Otwarte umysły dzieci pozwalają im co chwila zdobywać nowe inspiracje, dlatego ciekawa zabawka, gra czy książka mają duże szanse, by je zaintrygować.

Z drugiej strony jednak większość świadomych rodziców stara się nie podsycać w dzieciach zamiłowania do nieskrępowanego konsumpcjonizmu. Stanowi to esencję swego rodzaju wojny podjazdowej pomiędzy rodzicami a producentami zabawek, którzy swoje reklamy kierują od dawna właśnie do dzieci.

Jak z tego wybrnąć? Jeżeli dziecko od dłuższego czasu marzy o danym przedmiocie, zdecydujmy się na jego kupno. Jeśli natomiast zobaczyło go 5 minut temu w reklamie, poprośmy malucha, by zapisał ten pomysł na liście, do której wspólnie wrócicie za 2 tygodnie.

Prezent urodzinowy dla teścia znajdziesz w ofercie Bengraversky.com.