Medycyna estetyczna – najważniejsze informacje

Dzisiaj na każdym kroku w zasadzie możemy spotkać różnego rodzaju gabinety medycyny estetycznej. Czym w zasadzie się one charakteryzują? Co to jest ta medycyna estetyczna i czym wyróżnia się od reszty medycyny? Odpowiedź na te pytania znajduje się poniżej…

Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna

Przede wszystkim dzisiaj bardzo mylone są dwie sprawy a mianowicie medycyna kosmetyczna z chirurgią plastyczną. Czym różnią się te dwie części medycyny? Bardzo ważne jest to, że jak chirurgia plastyczna jest odrębną specjalizacją lekarską, to medycyny estetycznej zdecydowanie nie można tak nazwać.

Lekarze zajmujący się medycyną estetyczną należą tak naprawdę do różnych grup zawodowych lekarzy. Znajdą się tutaj przede wszystkim chirurdzy oraz dermatolodzy, a także lekarze specjaliści chirurgii plastycznej.

Zabiegi medycyny estetycznej

Czym zatem w ogóle zajmuje się taka medycyna kosmetyczna? No właśnie przede wszystkim kosmetyką, czyli drobniejszymi zabiegami znajdującymi się niejako na pograniczu chirurgii oraz kosmetologii. Coś co nie należy co kosmetologii, ale jeszcze nie jest pełną chirurgią plastyczną można nazwać medycyną estetyczną.

Istnieje jednak jeszcze jedno rozróżnienie. Według niego zabiegi medycyny estetycznej mają przede wszystkim na celu poprawienie wyglądu i kwestie czysto estetyczne, podczas kiedy w chirurgii plastycznej chodzi raczej o rekonstrukcje, operacje wad wrodzonych itp Niemniej jednak są to definicje nieco płynne, tym bardziej, że zabiegi medycyny estetycznej realizowane są również w dziedzinach takich jak stomatologia czy ginekologia.

Czy warto korzystać z medycyny estetycznej?

Przede wszystkim warto podkreślić, że często korzystamy nawet nie będąc tego do końca świadomym. Idealnym przykładem będzie w tym momencie chociażby usuwanie wybielanie zębów – de facto jest to działanie mające na celu jedynie względy estetyczne.

Czy zatem warto? Oczywiście w wielu przypadkach medycyna estetyczna umili nam i ułatwi życie. Niemniej zawsze trzeba podchodzić do niej racjonalnie i wiedzieć, że nawet wstrzyknięcie kwasu hialuronowego może mieć poważne konsekwencje, choć oczywiście rzadko się to spotyka. Ponadto zawsze trzeba wiedzieć, że istnieje pewna granica ulepszania wyglądu i cofnięcia biologii.