Ciekawe pomysły na urodziny dziecka w domu

Wielu rodziców często szuka inspiracji i pomysłów, jak zorganizować domowe urodziny dla dzieci. Kinderbal to szczególny rodzaj imprezy – mali goście muszą mieć zapewnione atrakcje i poczęstunek. Poniżej kilka wskazówek.

Organizacja zabawy

Dzieci bawią się ze swoimi rówieśnikami na co dzień, np. na podwórku, w przedszkolu czy w czasie odwiedzin w domu. Podczas przyjęcia urodzinowego trzeba zorganizować im więc czas w taki sposób, aby był dla nich szczególnie atrakcyjny. Niezbędna jest tu postać osoby prowadzącej – może nim być rodzic, ale jeśli ktoś nie czuje się na siłach, wówczas idealną opcją będzie wynajęcie na ten dzień animatora.

Zabawa podczas urodzin dla dzieci nie może być monotonna. Maluchy powinny być przez cały czas angażowane w różne zadania i czynności, dostosowane do ich wieku i możliwości. Warto łączyć różne formy zabawy – od ruchowej, przez umysłową, po artystyczną. Ciekawą opcją jest też zrobienie urodzin tematycznych, związanych np. z hobby. Zawsze warto mieć scenariusz i przygotowane do niego akcesoria (rekwizyty, materiały plastyczne, zabawki, sprzęt sportowy).

Co do jedzenia?

Następną sprawą, która nurtuje wielu rodziców, jest kwestia jedzenia. Urodziny dla dzieci wymagają odpowiedniego poczęstunku. Powinien być on skomponowany tak, aby maluchy nie były głodne, ale nie musiały też spędzać zbyt wiele czasu przy stole. Co najlepiej sprawdza się na kinderbalu? Na pewno małe kanapki, kabanosy, pizza, chrupki, frytki.

Dla urozmaicenia można z kawałków owoców lub warzyw zrobić kolorowe szaszłyki. Nie może zabraknąć również słodkości. Kilkulatki ucieszą się z ciasteczek, muffinek, galaretki, cukierków i oczywiście tortu. Warto jednak pamiętać, że dzieci zainteresowane będą głównie zabawą. Ważne, by miały nieograniczony dostęp do soków lub wody mineralnej.

Dodatkowe atrakcje

Wielu rodziców decyduje się na wprowadzenie dodatkowych atrakcji urodzinowych. Poza zabawą ciekawym punktem imprezy może być – w zależności od wieku dzieci lub zainteresowań jubilata – np. malowanie twarzy, szukanie ukrytych skarbów, robienie waty cukrowej, tworzenie biżuterii, wspólne dekorowanie ciastek lub pizzy.

Osoby posiadające ogród mogą wykorzystać teren na aktywność na świeżym powietrzu. Maluchy z pewnością chętnie pograją w piłkę czy poskaczą na trampolinie. Pomysłem, który zawsze sprawdza się na urodzinach dla dzieci, jest również puszczanie baniek mydlanych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.