Pierwsze kroki w góry – od czego zacząć?

Chodzenie po górach to niezwykle korzystny dla organizmu sport. To także znakomity sposób, by zmierzyć się z własnymi ograniczeniami i przeżyć niezwykłe spotkanie z przyrodą. By to zajęcie nie wiązało się z zagrożeniami dla początkujących, powinni oni zacząć od stawiania małych kroków w tej dziedzinie – dosłownie i metaforycznie.

Przygotujcie ekwipunek i wyznaczcie trasę

Jeżeli myślicie, że do skutecznego zdobywania szczytów wystarczą Wam buty halowe i zwyczajna kurtka, to znak, że powinniście jeszcze sporo się dowiedzieć. Taka postawa nie tylko uniemożliwi Wam realizację celów, ale może także stanowić prawdziwe zagrożenie dla zdrowia i życia. Niestety – większość wypadków na górskich trasach wynika z niewiedzy i nieprzygotowania osób, którym wydaje się, że spędzanie wczasów w górach nie wymaga od nich niczego specjalnego.

Zanim wyruszycie w drogę, zakupcie dostosowany do okoliczności ubiór, a także wszystkie potrzebne na trasie przedmioty. Należy do nich między innymi plecak, mapa, kompas, latarka oraz jedzenie i woda. Musicie także uważnie prześledzić trasę potencjalnej wspinaczki, sprawdzając, co mówią o niej doświadczeni turyści czy pracownicy hotelu, w którym zarezerwujecie noclegi w górach. Co więcej, zostawcie obsłudze apartamentów w górach, gdzie mieszkacie, swój numer kontaktowy oraz informacje o planowanym powrocie.

Pamiętajcie o solidnej bazie wypadowej

Decydując się na pierwsze wczasy w górach, warto zacząć od tych najprostszych, nie rozważając noclegu w schronisku. Początkowe wyprawy powinny służyć zbudowaniu odpowiedniej kondycji i zaznajomieniu się z wymaganiami wspinaczki, nie przeciążając przy tym zbytnio organizmu. Apartamenty w górach z pewnością posłużą Wam lepiej, niż nocleg na polu namiotowym przy nieprzewidywalnej pogodzie.

Noclegi w górach nie muszą obejmować pobytu w najdroższym, luksusowym hotelu, ale najlepiej będzie, jeśli postaracie się o sporą dozę komfortu w miejscu, które wynajmiecie. Komfortowe apartamenty w górach będą stanowiły doskonałą bazę wypadową zarówno do wspinaczki, jak i dla odprężających spacerów po okolicy. Dzięki noclegom w górach, które pozwolą Wam się zrelaksować, każdy dzień wyjazdu będziecie mogli spędzić aktywnie. W przeciwnym razie planowane wczasy w górach przerodzą się w wytrzymałościowy obóz treningowy, który z łatwością zniechęci Was do dalszych starań.