Jak przygotować barszcz czerwony na rosole?

Barszcz to nazwa zupy gotowanej na bazie kiszonych warzyw lub soku z kiszonki. Tym mianem określa się także barszcze białe oraz żury, których podstawą jest zakwas powstały w wyniku fermentacji mąki żytniej. W tej wielkiej rodzinie zup od wieków niekwestionowanym królem jest barszcz czerwony.

Dlaczego barszcz czerwony na rosole?

Popularność zupy ma swoje źródła w smaku oraz w wartościach odżywczych. Składnikiem podstawowym są buraki gotowane lub pieczone oraz zakwas buraczany.

Idealny kwas buraczany powstaje około jednego tygodnia. Robi się go z surowych buraków, które po umyciu, obraniu, pokrojeniu na plastry umieszcza się w wyparzonym kamiennym naczyniu lub słoju szklanym. Buraki zalewa się solanką wykonaną z przegotowanej wody i soli w proporcji jedna łyżka soli na jeden litr wody. Do naczynia dodaje się kilka ząbków czosnku, pieprz w ziarnach, liście laurowe i ziele angielskie. Aby przygotować barszcz czerwony na rosole potrzebny jest zlany z naczynia kwas, ale można także użyć kiszonych buraków.

Warto nadmienić, że surowy kwas buraczany jest naturalnym źródłem bakterii mlekowych, które regulują pracę jelit. W składzie zakwasu są także witaminy, głównie C. Tak więc zakwas z buraków można wykorzystywać i do przygotowywania barszczu czerwonego na rosole i do codziennego picia w celu budowania i wzmacniania odporności organizmu.

Czerwony barszcz na rosole z drobiu

Zwolennicy barszczu wigilijnego preferują zupę gotowaną na bulionach warzywnych. Jednak barszcz czerwony na rosole ma głębszy smak. Dzieje się tak dzięki lipidom w mięsie – tłuszcze są najlepszymi nośnikami smaku.

Rosół na barszcz można przygotowywać z drobiu lub z innych gatunków mięs. Wiele osób wybiera wędzonki, gdyż kwaśne barszcze doskonale komponują się ze smakiem i zapachem wędzonego mięsa i kości.Smakosze wywarów mięsnych przygotowują rosoły z kilku gatunków mięs: indyka, wołowiny, kurczaka, wieprzowiny.

Jak przyprawić barszcz czerwony?

Zestaw przypraw dodawanych do barszczu jest bardzo podobny w każdym regionie Polski oraz w innych krajach słowiańskich.

Do barszczu najczęściej dodaje się:

• Grzyby suszone lub wywar z nich przygotowany,

• Sól,

• Pieprz w ziarnach,

• Liście laurowe,

• Czosnek siekany lub przeciskany przez praskę,

• Majeranek suszony,

• Cukier i ocet (kwasek cytrynowy, sok z cytryny) do smaku.

Jeśli przygotowaliśmy barszcz czysty, to można go serwować z uszkami z nadzieniem grzybowym, z pierogami z kapustą i grzybami, z pasztecikami drożdżowymi z mięsem lub grzybami, ze słonymi kruchymi paluchami. Czerwony barszcz na rosole z fasolą, kapustą i ziemniakami, czyli klasyczny barszcz ukraiński podaje się z gęstą, kwaśną śmietaną.

Barszcz czerwony dla zapracowanych

Wiele osób nie ma czasu na wielogodzinne przyrządzanie bazy do barszczu – dobry rosół wymaga powolnego gotowania na małym ogniu. Dlatego warto skorzystać z gotowych półproduktów, które oferują producenci przetworów warzywnych i koncentratów. Gotowy barszcz na rosole wystarczy dodać do wrzącej wody, zagotować i przyprawić. Do tego jeszcze ulubione dodatki i obiad gotowy.