Buty damskie na koturnie – dlaczego warto je wybierać?

Kobiety mogą wybierać dla siebie przeróżne buty – na wszelkie pory roku i okazje, jednak nie da się ukryć, że buty damskie na koturnie cieszą się szczególną popularnością. Były modne kilkadziesiąt lat temu, kiedy to wysokość koturnów była niebotyczna. Dziś, w nieco bardziej stonowanej formie, można je znaleźć w wielu odsłonach.

Dobre na każdą okazję

Nie da się ukryć, że damskie buty na koturnie są często wybierane jako alternatywa dla szpilek, z tej prostej przyczyny, że są wysokie. Dodają więc wzrostu, wysmuklają sylwetkę, wydłużają nogi i ogólnie poprawiają proporcje kobiecego ciała, dodając mu atrakcyjności. Poza tym wysokie buty u kobiet są znacznie bardziej eleganckie niż płaskie – trudno się z tym nie zgodzić.

Bynajmniej nie oznacza to jednak, że buty damskie na koturnie to zawsze tylko obuwie eleganckie, do pracy czy na inne ważne okazje. W koturny wyposaża się praktycznie wszelkie damskie obuwie – mokasyny, espadryle, a nawet klapki i trampki, więc tak naprawdę częściej są one elementem butów casualowych niż eleganckich.

Poza tym koturny mogą mieć buty na wszystkie pory roku i na wszelką pogodę, od zimowych kozaków, przez botki, aż po letnie sandały czy klapki. To oznacza, że koturny zawsze sprawdzają się świetnie, przede wszystkim dlatego, że nie tylko dobrze wyglądają, ale też zapewniają wygodę. I to jest ich druga ważna zaleta.

Maksymalna wygoda i świetny efekt

Choć oczywiście komfort użytkowania obuwia w największej mierze zależy od jego jakości wykonania, na pewno można uznać, że buty damskie na koturnie są wygodne, a na pewno dużo wygodniejsze niż obcasy. Przez to, że gruba jest tak naprawdę cała podeszwa, nie ma nienaturalnego wygięcia stóp, a także można cieszyć się praktycznie normalnym chodem. Nie trzeba uczyć się chodzić w damskich butach na koturnach tak jak ma to miejsce w przypadku szpilek.

Poza tym wysokość koturna nie jest odczuwana nawet gdy są one wysokie. Jest to świetna wiadomość dla bardzo niskich pań albo po prostu tych wszystkich, które chcą dodać sobie wiele centymetrów wzrostu.

Buty na niebotycznych koturnach nie wyglądają wcale gorzej niż szpilki (zwłaszcza, że można w nich normalnie chodzić), a fantastycznie wydłużają nogi, zwłaszcza gdy są noszone na przykład do krótkich sukienek czy spodni.

Nie wychodzą z mody

Odkąd tylko buty tego rodzaju wróciły do łask, ciągle nie tracą na popularności i można przypuszczać, że się to nie zmieni. Na pewno więc śmiało można w takie buty inwestować – posłużyć mogą kilka sezonów.

Co więcej, wybierać można wśród koturnów szerokich i zwężanych – obie te wersje są na topie i pewnie jeszcze długo tak będzie.