Smaczne i zdrowe przetwory domowe

Zamiast kupować dżemy czy konfitury w sklepach można przygotować je w domowych warunkach. W ten sposób można mieć kontrolę nad procesem przygotowania takich przetworów. Wybrać można dopasowany do gustu przepis oraz można mieć kontrolę nad składem.

Na jakie konfitury się decydować?

Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowywanie przetworów ze świeżych owoców. Warto decydować się na konfitury z malin w okresie letnim, gdy są one zbierane. W ten sposób można korzystać z produktów kupowanych bezpośrednio od rolników. Konfitury z malin to nie tylko smaczne dodatki do posiłków, ale przede wszystkim zdrowe oraz naturalne wyroby. W ten sposób mogą one zapewnić wiele korzyści dla organizmu oferując wiele właściwości prozdrowotnych.

Wartości odżywcze malin

Jeśli przygotuje się konfitury z malin można zapewnić organizmowi wiele cennych substancji nawet w okresie zimowym. Maliny zawierają między innymi substancje działające antyzapalnie oraz przeciwutleniająco. Do takich substancji zaliczają się między innymi:
– antocyjany,
– flawonoidy,
– taniny,
– fenolokwasy,
– witamina C.Takie substancje mają za zadanie chronić organizm przed występowaniem stresu tlenowego. Dodatkowo działając antyzapalanie pozwalają zapewnić ochronę przed negatywnymi skutkami występowania stanów zapalnych. W dłuższym okresie zapewniają działanie przeciwdziałające występowaniu nowotworów, chorób układu krążenia, atretyzmu.

Przeciwdziałanie występowaniu chorób

Produkty przygotowane w formie konfitur z malin pozwalają zachować wiele cennych substancji, co pozwala zapewnić dostarczanie organizmowi ważnych składników odżywczych. Pozwalają one między innymi zapobiegać, a także leczyć choroby reumatyczne, zwalczać otyłość oraz odtłuszczać wątrobę, czy pomagać w utrzymywaniu właściwego poziomu cukru we krwi. Nie bez znaczenia jest to, że w konfiturach z malin znajdziemy takie składniki, jak potas, magnez, wapń, które są w stanie zapewnić poprawę regulacji ciśnienia krwi. Właściwości rozgrzewające sprawiają, że przetwory z malin mogą być stosowane podczas gorączek, gdyż mają właściwości rozgrzewające oraz sprzyjają zwiększonemu poceniu. Przygotowanie ciepłego soku z malin pozwala wspierać w naturalny sposób redukowanie gorączki. Zawarty w malinach potas jest w stanie pozytywnie wpływać na jędrność skóry. Dodatkowo soki, przetwory z malin mogą zapewnić działanie rozkurczające, a co za tym idzie mogą łagodzić bóle menstruacyjne.