Wakacje z psem – jak się przygotować?

Pies traktowany jest często jak pełnoprawny członek rodziny, dlatego wielu właścicieli nie wyobraża sobie wakacji bez niego. Do wyjazdu z psem należy się jednak odpowiednio przygotować, bo w innym wypadku może nam jedynie dodać stresu i niepotrzebnych nerwów, odbierając cały odpoczynek.

Wakacje z psem – o co zadbać przed wyjazdem

Choć wyjazd z psem na terenie Polski nie wymaga dodatkowych szczepień, a są one koniecznie dopiero w przypadku wyjazdu za granicę, to warto odwiedzić zaprzyjaźnionego weterynarza, który zbada stan psa i oceni czy jest on przystosowany do podróży, co jest szczególnie ważne, gdy planujemy wyjazd w odległe miejsce.

Mimo że szczepienie psa nie jest obowiązkowe, to wielu odpowiedzialnych właścicieli decyduje się zaszczepić swojego psa przeciw: wściekliźnie, boreliozie i tasiemcom, żeby zapewnić swojemu pupilowi pełnie bezpieczeństwa.

Warto również kupić akcesoria do samochodu, jak smycz, czy wygodne legowisko samochodowe dla psa oraz obrożę z chipem, który pozwoli nam zlokalizować psa, gdyby się zgubił.

Wakacje z psem – podróż

Zabierając psa w długą podróż, np. z centralnej Polski nad polskie morze, powinniśmy wyjechać w nocy lub bardzo wczesnym rankiem, żeby uniknąć jazdy w pełnym słońcu, co będzie komfortowe zarówno dla nas, jak i dla naszego zwierzaka.

Podczas podróży warto robić regularne postoje, podczas których zabierzemy psa na nawet krótki spacer oraz podamy wodę.

Jeśli pies nie jest przyzwyczajony do podróżowania, to warto zaopatrzyć się w środki przeciwdziałające chorobie lokomocyjnej, która dotyka również zwierząt.

Wakacje z psem – aktywny wypoczynek

Psy to z reguły bardzo aktywne stworzenia, które motywują nas, żeby udać się na dłuższy spacer, czy w ogóle opuścić ośrodek wypoczynkowy. Dlatego zabranie psa na wakacje to świetny pomysł dla aktywnych osób, które chcą chodzić po górach, czy biegać rano po plaży.

Warto jednak mieć na uwadze termin wyjazdu i omijać szczyt wakacyjny, ponieważ we wszechobecnym tłoku i uciążliwym słońcu wszystkie te aktywności będą bardzo utrudnione.