Bezpiecznie na spadochronie

Skoki spadochronowe są uważane za jeden ze sportów ekstremalnych. Jako taki sport, z założenia, ma w sobie nieco niebezpieczeństwa i odrobinę ryzyka. Jednak, czy rzeczywiście jest się czego obawiać decyduje forma skoków i przygotowanie adepta spadochroniarstwa. Ewentualne zagrożenia może zniwelować doświadczona kadra trenerów i profesjonalne wyszkolenie.

W tandemie na początek

Dla ludzi chcących poznać emocje spadochroniarstwa na własnej skórze powstało wiele podmiotów oferujących usługi w tym zakresie. Kurs spadochronowy jest dostępny i szeroko oferowany na rynku. Dla stawiających pierwsze kroki w tej podniebnej dyscyplinie najrozsądniejszym rozwiązaniem są skoki tandemowe. W tym wariancie dyscypliny instruktor skacze wspólnie z uczestnikiem kursu i kontroluje bezpieczny, swobodny lot ku ziemi.

Tandem spadochronowy to gwarancja bezpieczeństwa. Chodzi tu nie tylko o doświadczonego instruktora o bogatej historii przebytych skoków, lecz także wyposażenie będące na użytek każdego tandemu. Przede wszystkim to dwa spadochrony, podstawowy oraz zapasowy, który jest składany przez prawdziwego specjalistę.

Aktywne bezpieczeństwo

Kurs spadochronowy odbywa się z poszanowaniem reguł oraz z wykorzystaniem profesjonalnego, gwarantującego pewność sprzętu. Automaty AAD, które standardowo wykorzystuje się w tego typu skokach są skrojone na miarę potrzeb kursantów. To automaty, które baz ingerencji skoczka otwierają spadochron po minięciu zaplanowanej wysokości, ciągle w bezpiecznej odległości od powierzchni ziemi.

Do kolejnych składowych bezpiecznego poznawania przestworzy należą sprawny technicznie samolot i odpowiedzialny pilot. Techniczne strony swobodnego spadania bierze na siebie instruktor w razie skoków tandemowych. Dopasowana i jakościowa uprząż jest kolejnym z elementów zabezpieczających.

Kontrola lotu na każdej wysokości

Do podstawowych elementów przyczyniających się do bezpiecznego skakania w czasie kursu spadochronowego należą kontrolery wysokości. Aparatura taka jak wysokościomierz w formie zegarka sprawnie radzi sobie z pokazywaniem stanu skoku.

Wysokościomierze posiadają funkcje sygnalizowania pokonywania kolejnych zakresów wysokości. Wszystko po to, by najpóźniej 1700 m nad ziemią czasza spadochronu bezpiecznie się otworzyła.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy