Dobra optyka myśliwska, jeśli nie przesądzi o sukcesie polowania, to może znacząco wpłynąć na jego przebieg.
Kupując lunetę, ważne jest, aby zadać sobie pytanie: do jakich celów jest potrzebna. Jaki rodzaj polowania preferuje myśliwy. I z jakiej broni zamierza strzelać? Istnieją uniwersalne celowniki nadające się do wykonywania różnorodnych zadań, ale i one mają swoje ograniczenia.

Zasięg operatywny

Do optyki myśliwskiej o małej krotności należą modele z parametrem 1-6x; o średniej krotności 6-9x i dużego zasięgu od 10x lub więcej. Od tego wskaźnika zależy odległość skutecznego strzelania, czyli minimalna i maksymalna odległość do celu, na którym można dokładnie znieść cel.

Przyrządy celownicze o małej krotności nazywane są zagonnikami, ponieważ dobrze nadają się do polowań na wybieg na odległościach do 150 metrów.

Modele o wysokim przybliżeniu są używane do polowań na otwartym terenie, do polowań górskich, a także do strzelania sportowego. Najlepiej wtedy zadziała optyka mysliwska o krotności 8-80x i obiektywie 56 mm.

Istnieje prosta zależność wynikająca z praw optyki. Im mniejsza krotność i średnica soczewki, tym większe pole operacyjne. Nawet jeśli na broni zainstalowana jest używana optyka.

Przybliżenie może być stałe lub zmienne

Optyka myśliwska ze stałą wielokrotnością nie pozwala znacząco zmienić odległości strzelania, ale odznacza się większą niezawodnością dzięki prostej konstrukcji.Przyrządy celownicze o zmiennej krotności mają zakres powiększenia, w ramach którego można zmienić nastawienie przyrządu, dostosowując się do odległości strzelania.

Średnica i typ obiektywu

Nowoczesna, wysokiej jakości optyka mysliwska wyposażona jest w soczewki ze szkła o niskiej dyspersji z powłoką antyrefleksyjną, która zwiększa przepuszczalność światła. Na jakość szkła należy zwrócić uwagę, ponieważ zależy od tego jasność obrazu, obecność optycznych aberracji i odwzorowania kolorów. Znaczna część kosztów lunety przypada właśnie na koszt soczewek. Chcąc obniżyć koszty wyposażenia, należy się zastanowić, czy nie będzie odpowiednia używana optyka.

Wybór siatki celowniczej

Opracowano wiele siatek celowniczych, w tym markowe – nieodłącznie związane tylko z optyką mysliwską danej marki, uniwersalne, sprzężone z dalmierzem i inne. Wiele celowników optycznych ma kilka siatek i możliwość przełączania między nimi.