Skoki tandemowe jako ciekawy sposób spędzania wolnego czasu

Każdy miłośnik ekstremalnych wrażeń z pewnością ma na swojej liście wyczynów do zrealizowania skok tandemowy. O tym, czym właściwie są skoki tandemowe oraz co warto o nich wiedzieć i jak się do nich przygotować, dowiesz się z poniższego artykułu.

Skąd wzięła się nazwa skoków tandemowych?

Cóż – odpowiedź jest dosyć prosta – tandem to wyrażenie określające dwóch zawodników biorących udział w jakimś przedsięwzięciu. W przypadku opisywanych skoków ze spadochronem mamy dwie osoby – wykwalifikowanego pilota oraz pasażera.

Skok w tandemie polega na wspólnym przypięciu ze sobą pilota oraz pasażera. Klient korzystający z usługi skoku ze spadochronem zostaje przyodziany w specjalną uprząż, która spina go z tandempilotem. Ten natomiast do swoich pleców przyczepiony ma spadochron, który wymaga otwarcia w odpowiednim czasie. Korzyścią dla klienta jest tutaj fakt, iż za bezpieczeństwo i obsługę spadochronu odpowiedzialny jest pilot, w związku z czym pasażerowi pozostaje jedynie cieszenie się ekstremalnymi wrażeniami.

Jak należy przygotować się do skoków tandemowych?

Mimo iż wzięcie udziału w skokach tandemowych nie wymaga wcześniejszego odbycia szkoleń, czy kursów, warto zastosować się do poniższych porad przed wykonaniem skoku.

Przede wszystkim – warto przyjść wypoczętym. Skoki tandemowe oferują wiele wrażeń, tak spora dawka adrenaliny przyjęta na niewyspany organizm nie wróży pozytywnego zaskoczenia.

Inną radą jest zaprzestanie jedzenia posiłków na około dwie godziny przed planowanym skokiem. Nie jest to konieczny wymóg, jednak prawa fizyki potrafią niekorzystnie wpłynąć na żołądkowe procesy.

Tuż przed skokiem – cenne informacje i wskazówki.

Jeśli ktoś ze skokami tandemowymi ma do czynienia po raz pierwszy, z pewnością zainteresuje go krótki opis tego, jak wygląda cały proces przygotowań tuż przed wyskokiem.

Początkowo należy przejść krótkie szkolenie, które odbywa się jeszcze na ziemi. Skoki tandemowe wymagają jasnego określenia i omówienia poszczególnych działań, wobec czego przejście szkolenia jest bardzo istotne. Omawia się na nim zasady skoku, to kiedy warto otworzyć oczy, a kiedy bezpieczniej będzie je zamknąć.

Dodatkowo – istotną informacją jaką warto sprawdzić przed skokiem jest temperatura powietrza, w szczególności na wysokości. Pozwoli to określić, czy lepiej założyć specjalny kombinezon, czy można pozostać we własnych ubraniach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.