Węgiel workowany – czy to się opłaca?

Klimat Polski jest taki, że czasami już od wczesnej jesieni trzeba rozpalić w piecu, aby nie zmarznąć. W ostatnich latach zimy może nie bywają zbyt intensywne, ale za to są długie i męczące. Dlatego warto wybrać dobrej jakości węgiel, który będzie palić się wolno i da wysoką temperaturę. Ale jaki węgiel wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Czy lepiej kupić węgiel workowany czy na tony?

Kupno węgla to czynność, którą każdy posiadacz pieca CO musi zrobić przynajmniej raz w roku. Jedni kupują węgiel wyłącznie na tony, a inne osoby preferują rozwiązanie w workach. Jaka jest różnica między nimi? Praktycznie żadna. W workach znajduje się taki sam węgiel, jaki można kupić w składzie na tony. Jedyną różnicą jest to, że jeden jest w worku, a drugi trzeba przerzucić do komórki czy piwnicy.

Węgiel workowany jest wygodniejszy w użyciu i łatwiej można go przechowywać. Kupując przykładowo 2 tony węgla, trzeba mieć odpowiedniej wielkości piwnicę lub pomieszczenie, w którym ten węgiel będzie przechowywany.

Jaka jest cena węgla workowanego?

Węgiel workowany jest nieco droższym produktem niż węgiel kupowany na tony. Jest to logiczne, ponieważ ktoś musiał wykonać dodatkową pracę, jaką jest przesypanie węgla do worka, zważenie go oraz zamknięcie. Różnica w cenie nie jest duża, zależy od miejsca, w którym jest węgiel kupowany. Średnio cena na tonie jest większa o około 100 złotych.

Każda osoba liczy się z każdym groszem, dlatego należy dokładnie przemyśleć zakup opału. Węgiel na worki jest świetną alternatywą na dokupienie węgla w przypadku, gdy zabrakło go zimą, a pogoda nie sprzyja, aby kupić tonę węgla i ją przerzucić do piwnicy. A przy kupnie małej ilości różnica w cenie jest niezauważalna.

Gdzie kupić dobrej jakości węgiel i na co zwrócić uwagę?

Praktycznie w każdej miejscowości jest skład węgla. W niektórych jest jeden, a w innych kilka. Warto wybrać taki skład, który oferuje duży wybór różnego rodzaju węgla. Osoby, które nie mają doświadczenia w tej materii mogą skorzystać z rady sąsiadów, którzy pewnie wypróbowali różnych sprzedawców i wiedzą, kto z nich oferuje dobry węgiel.

Podczas zakupu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość węgla oraz kaloryczność. To dwa parametry, które są kluczowe podczas palenia w piecu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.