Jak to z tym ołowiem jest, czyli słów kilka o pastach lutowniczych

Czasem zdarza się, że pasta lutownicza zawiera w swoim składzie ołów. Na pierwszy rzut oka ma to niewielkie znaczenie dla osoby lutującej wybrane elementy elektroniczne. Trzeba jednak przyznać, że obecność ołowiu w paście może mieć bardzo poważne znaczenie dla użytkownika.

Ołów a pasta lutownicza

Ołów – ze względu na dość niską temperaturę topnienia – jest bardzo często wykorzystywany jako zamiennik cyny. Zdarza się nawet, że na rynku pojawiają się pasty bez dodatku cyny, które zawierają w swoim składzie głównie ten pierwiastek. Trzeba przyznać, że pod względem mechanicznym i wytrzymałościowym nie różnią się one zbytnio od siebie.

Dużym problemem past ołowiowych jest ich wyższa temperatura topnienia. Bądź co bądź, temperatura topnienia ołowiu i cyny jest co prawda niska, ale wartości te różnią się między sobą zakresem aż 100 stopni Celsjusza i to na niekorzyść ołowiu. Oznacza to konieczność zwiększenia temperatury lutowania.

Temperatura a mikroprocesory

Co prawda zdecydowana większość producentów past lutowniczych dużo mówi na temat korzyści wynikających z ich stosowania, ale trzeba pamiętać, że obecność ołowiu może mieć wpływ na pracę niektórych układów. Mowa tu oczywiście o mikroprocesorach, które są urządzeniami dość mało odpornymi na działanie wysokich temperatur.

I właśnie dlatego warto pamiętać o tym, by tego typu pasty stosować z uwzględnieniem wszelkich środków bezpieczeństwa, a co za tym idzie – ze skróceniem do minimum czasu oddziaływania gorąca na delikatne układy półprzewodnikowe.

Bezpieczeństwo użytkownika

Ołów jest pierwiastkiem bardzo niebezpiecznym dla zdrowia. Dlatego każdy, kto zaczyna swoją przygodę z zawierającą go pastą lutowniczą, powinien zastosować profesjonalne środki bezpieczeństwa. Jednym z nich jest wykonywanie prac w miejscu dobrze wietrzonym i przewiewnym, ale to nie wszystko!

Równie ważne jest to, aby posiadać proste zestawy do ochrony górnych i dolnych dróg oddechowych. Na tym etapie sprawdzą się zwykła maseczka, którą jednak trzeba nasunąć na usta i nos. Jeśli to możliwe, warto też korzystać z okularów powiększających, dzięki którym praca z lutownicą będzie dużo efektywniejsza. Dobrze jest, jeśli pasta lutownicza zawierająca ołów posiada odpowiednie oznaczenia.

Pasta lutownicza dostępna jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.