Pielęgnacja skóry alergicznej

Skóra alergiczna zawsze jest skórą wymagającą. Ciężko się ją pielęgnuje, bo praktycznie wszystko może jej zaszkodzić. Pod wpływem działania różnych substancji potrafi ujawnić się na niej nawet pokrzywka na twarzy. Aby takim schorzeniom zapobiegać, o skórę alergiczną należy nauczyć się dbać. Jakie są więc podstawowe zasady pielęgnacji tej cery?

Hipoalergiczne kosmetyki to najlepszy wybór

Hipoalergiczność zawsze powinna być cechą pożądaną przez wszystkich posiadaczy cery alergicznej. Świadczy ona o tym, że dany produkt nie wywołuje reakcji alergicznych bądź uczuleniowych i że został przebadany pod tym kątem na wybranej grupie osób. W tym momencie na kosmetyki hipoalergiczne można natrafić nawet w drogerii, jednakże bezpieczniej kupować je po prostu w aptekach.

Nawet drogi i apteczny kosmetyk hipoalergiczny wypadałoby jednak samemu sobie sprawdzić. Trzeba zajrzeć do jego składu i upewnić się w tym, że nie występują w nim żadne niewskazane substancje – związki zapachowe, sztuczne barwniki albo mocne konserwanty, gdyż te elementy mogą uczulać i mogą wywoływać pokrzywkę na twarzy.

Nie wszystko na raz

Zachłanność jest gorsza od faszyzmu. Zachłanność w pielęgnacji cery, polegająca na wykupowaniu i ciągłym testowaniu wszystkich najnowszych kosmetyków hipoalergicznych, może przynieść opłakane skutki i wręcz pogorszyć kondycję skóry twarzy. Prostota jest natomiast tym kierunkiem, w jakim warto podążać. Mniej często znaczy więcej. Nawet w przypadku kosmetyków.

Mając skórę skłonną do alergii i pokrzywki na twarzy, trzeba po prostu bacznie obserwować, jak reaguje ona na kontakt z każdym kolejnym produktem. Nie wolno wprowadzać jednocześnie kilku różnych zmian do pielęgnacji. Zawsze warto też używać produktów pochodzących z jednej serii, które będą wtedy wzajemnie się uzupełniać.

Pielęgnacja to nie wszystko

Pokrzywka na twarzy wcale nie musi być jednak objawem złej czy nieprzemyślanej pielęgnacji. Bywa i tak, że wywołuje ją nieodpowiednia dieta albo ogólnie rzecz biorąc niezdrowy tryb życia – pełen stresu, minimalnej ilości snu i alkoholu bądź papierosów.

Jeżeli ma się podejrzenia co do tego, że pokrzywka na twarzy może być po prostu alergią pokarmową, należy udać się z nią do alergologa i w jego gabinecie to sprawdzić.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.