Jakie żywice nadają się dla przemysłu?

W różnych gałęziach przemysłu pojawia się konieczność odpowiedniego zabezpieczenia instalacji. Może to polegać na odpowiednim uszczelnieniu lub hermetyzacji, zabezpieczeniu przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Wykorzystywane są do tego m.in. specjalistyczne żywice, jakie oferuje Sklep blelektronik.com.pl. Jakie żywice są najlepsze?

Żywice poliuertanowe

Poliuertan to materiał bardzo elastyczny, który jednocześnie jest niezwykle szczelny. Nie przepuszcza wilgoci lub podmuchów powietrza w miejsca, gdzie elementy elektroniczne powinny być odizolowane od wszelkich czynników drażliwych. Dzięki niemu utrudnione jest np. zalanie sprzętów elektronicznych. Ten rodzaj żywicy znajduje szerokie zastosowanie, gdyż jest odporny również na działanie chemikaliów i substancji niebezpiecznych. Żywice tego typu są wykorzystywane np, w kondensatorach lub transformatorach. Zapewniają długotrwałe i sprawne funkcjonowanie sprzętów.

Żywice epoksydowe

Żywice epoksydowe przede wszystkim są bardziej odporne na wysokie temperatury, aniżeli żywice poliuertanowe. Dlatego też stosuje się je wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko nagrzewania i przegrzewania. Żywice tego typu doskonale hermetyzują moduły w urządzeniach elektronicznych, sprawdzają się w kablach i elementach oprzyrządowania, w których występuje kontakt z dużymi napięciami energetycznymi. Montuje się je w czujnikach i złączach.

Inne rodzaje żywic przemysłowych

Polecane dla przemysłu są również żywice termoprzewodzące oraz dedykowane stricte do modułów ledowych. Te pierwsze świetnie sprawdzają się w instalacjach cieplnych, gdyż wykazują właściwości polegające na rozpraszaniu ciepła i rozprowadzaniu go po większym obszarze. Żywice tego rodzaju wykazują się nadzwyczajną trwałością, więc mogą być zastosowane na długi czas . Profesjonalne żywice są doskonałą alternatywą dla różnego rodzaju silikonów, które także są szeroko wykorzystywane w budowlance czy energetyce.