Endometrioza – zabłąkana tkanka w jamie brzusznej

Silne bóle menstruacyjne, dyskomfort podczas współżycia, niepłodność – objawy endometriozy są różnorodne, bardzo dotkliwe i mocno ograniczające. Choroby nie można wyleczyć, ale często można znacznie złagodzić objawy. Endometrioza badania Katowice mogą znacznie skrócić czas oczekiwania na diagnozę, a tym samym cierpienie.

Co to jest endometrioza?

Endometrioza jest jedną z najczęstszych chorób jamy brzusznej u kobiet. Tkanka przypominająca wyściółkę macicy znajduje się poza macicą, co może prowadzić do różnych objawów.Przebieg choroby nie zawsze jest taki sam. W przypadku niektórych kobiet dotkniętych chorobą jakość życia jest znacznie ograniczona, podczas gdy inne mogą nie mieć żadnych objawów.

Jak rozwija się endometrioza?

Dokładne przyczyny endometriozy nie są znane. Jednak zakłócona interakcja hormonów i nieprawidłowo działający układ odpornościowy wydają się odgrywać znaczącą rolę w jej rozwoju. Zakłada się również, że istotne są czynniki genetyczne.

Niektórzy naukowcy zakładają, że w przypadku endometriozy komórki błony śluzowej wewnątrz macicy odrywają się, przenikają do otaczającej tkanki i tam osadzają. W ten sposób powstają tzw. ogniska endometriozy, czyli nagromadzenia tkanki podobne do wyściółki macicy w miejscach w ciele, do których tak naprawdę nie należą.

Endometrioza — możliwe objawy

Wiele kobiet dotkniętych chorobą cierpi z powodu silnego bólu i skurczów, zwłaszcza przed i w pierwszych dniach miesiączki oraz podczas lub po stosunku seksualnym. Niektóre mają również problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu. Endometrioza może również wpływać na płodność. Badania pokazują, że od 30 do 50 procent kobiet z endometriozą jest bezpłodnych. Odwrotnie, niepłodne kobiety są również 6 do 8 razy bardziej narażone na rozwój endometriozy niż kobiety płodne.Wielkość ognisk niewiele mówi o nasileniu objawów. Czasami kobiety prawie nie zauważają nawet rozległych ognisk endometriozy, natomiast mniejsze ogniska, w zależności od ich lokalizacji, mogą powodować bardzo nasilone objawy.

Endometrioza badania katowice — diagnozowanie endometriozy

Endometrioza jest często rozpoznawana i leczona dopiero w późnym stadium, ponieważ objawy są zróżnicowane i niejasne. Wiele kobiet zwraca się o poradę medyczną tylko wtedy, gdy odczuwają silny ból lub gdy próby zajścia w ciążę się nie powiodły.Należy zgłaszać dolegliwości, które mogą wskazywać na endometriozę, na przykład podczas badań kontrolnych w gabinecie ginekologicznym.