Nadruk sublimacyjny – gdzie jest wykorzystywany?

W druku obecne są coraz bardziej nowoczesne technologie i metody, które pozwalają na uzyskanie realistycznych efektów. Druk sublimacyjny to jeden z takich sposobów, który nie niszczy materiału i pozwala na uzyskanie estetycznego, trwałego nadruku w dowolnym kolorze. Nadruk sublimacyjny – gdzie jest wykorzystywany?

Sublimacja druk – wykorzystywana technika

Aby można było wykonać nadruk techniką druku sublimacyjnego, muszą zostać spełnione konkretne warunki. Przede wszystkim, drukowanie musi odbywać się w odpowiedniej, wysokiej temperaturze (od 160 stopni Celsjusza), odpowiednie musi być również ciśnienie. Dla przykładu, aby zastosować druk sublimacyjny na aluminiowych blachach, ciśnienie musi wynosić 5000 Pa, a temperatura – 195 stopni Celsjusza.

Wydruk sublimacyjny wykonywany jest specjalnie stworzonymi do niego atramentami na bazie wody. Nanosi się je na docelowy przedmiot (który trzeba najpierw dokładnie oczyścić i odtłuścić oraz nałożyć lakier poliestrowy). Następnie produkt jest utwardzany w wyznaczonej temperaturze. Proces powtarza się kilka razy i nadruk jest gotowy. Na nadruk można również nanosić specjalny lakier, który jeszcze bardziej go ochroni, np. przed promieniowaniem słonecznym czy na uszkodzenia mechaniczne.

Nadruk sublimacyjny – zastosowania

Nadruk sublimacyjny jest chętnie wykorzystywany przez osoby produkujące gadżety reklamowe i firmowe. Jest to technika stosunkowo niedroga, dająca świetne efekty. Nadruki sublimacyjne są odporne na promieniowanie UV i można je prać. Nie przecierają się i nie pękają w trakcie używania, ale są elastyczne i łatwe do dopasowania na różnorodnych powierzchniach.

Sublimacja druk ma jeszcze jedną zaletę – można nadrukować dowolny kolor, więc możliwa jest realizacja nawet najbardziej skomplikowanych, profesjonalnych projektów graficznych. Jakość nadruku sublimacyjnego zależy też oczywiście od wykorzystywanego tuszu oraz od tego, czy przestrzegane będą wszelkie normy (temperatura, ciśnienie). Nadrukowywać można na różne materiały – na drewno, aluminium, poliestrowe tkaniny, a nawet na ceramikę.

Z wykorzystaniem druku sublimacyjnego tworzone są takie gadżety reklamowe, jak smycze na klucze czy kubki. Tusz sublimacyjny wnika w materiał, a nie osadza się na jego powierzchni, przez co jest trwały i nie niszczy struktury danego przedmiotu.