Business team at a meeting in a modern office environment

Procesy produkcyjne w wielkich przedsiębiorstwach to dzisiaj ogromne linie, na których całe etapy produkcji muszą przebiegać sprawnie i bezproblemowo. Ponadto efekt końcowy każdej produkcji powinien dawać produkty bardzo dobre bez żadnych wad. Przy skomputeryzowanych, dzisiaj, liniach produkcyjnych człowiek ma już nie wiele do powiedzenia.

Elektroniczne systemy ostrzegania

Człowiek na hali produkcyjnej, w dzisiejszych czasach, tylko przenosi, przyciska przyciski i reaguje na różnego rodzaju nieprawidłowości. Dlatego wymyślono system ostrzegania o awariach i nazwano go systemem andon. System od razu zatrzymuje produkcję, ponadto powiadamia pracowników o awarii sygnalizacją świetlną i dźwiękową. Umieszczone na hali przyciski i monitory podłączone są do odpowiednich komputerów, które dzięki danej aplikacji od razu powiadamiają wszystkich o usterce i o jej miejscu. Zainstalowanie odpowiedniego systemu o nazwie system andon, pozwala na zatrzymanie nie całej linii produkcyjnej a tylko tej jej części gdzie nastąpiła awaria. Oznacza to, że cała inna część produkcji może bez przeszkód pracować co za tym idzie nie generuje się niepotrzebnych strat na linii produkcyjnej.

Na czym polega system andon?

Cały system to:
– wizualizacja,
– aplikacja,
– serwer danych z możliwością archiwizacji i generowaniem określonych raportów.To także rozmieszczenie na hali produkcyjnej dużej ilości monitorów, syren dźwiękowych i przycisków. Dzięki temu cała produkcja jest pod kontrolą, wszystko jest monitorowane a w efekcie końcowym produkty zjeżdżające z takich linii produkcyjnych nie są uszkodzone już w procesie produkcyjnym.System andon pomaga realizować bardzo dobrze cały proces produkcyjny oraz daje duże oszczędności w trakcie produkcji.

Jakie są możliwości systemu ostrzegania?

System ma wiele możliwości i przy tym jeden najważniejszy cel.

Jego możliwości to:
– rejestrowanie czasów zakłóceń w produkcji i czasów jej zatrzymań,
– ustawienie godziny rozpoczęcia produkcji i zakończenia,
– co jakiś czas wyświetlanie instruktażowych filmów dla montażystów,
– archiwizacja danych i możliwość ich wyświetlania online,
– wizualizacja miejsca, w którym nastąpiła usterka,
– dawanie efektów dźwiękowych i wzrokowych podczas usterek,
– całkowite raportowanie danej produkcji.Celem systemu jest sprawne przeprowadzenie całej produkcji na danej linii produkcyjnej. Dlatego to właśnie system ostrzegania andon warty jest uwagi i dobrze jest go mieć zainstalowanego na hali produkcyjnej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Signalo