Uprawnienia SEP szansą na nowe kwalifikacje

Rynek pracy w dzisiejszych czasach jest bardzo dynamiczny. Sytuacja w naszym kraju w tym względzie bardzo upodobniła się do tego, z czym mieliśmy do czynienia w krajach zachodnich – przepracowanie całego życia jest ewenementem, a standardowy pracownik w ciągu całego życia co najmniej kilka razy zmienia zawód i miejsce pracy. Warto więc zastanowić się w jakim kierunku można zmienić swoje kwalifikacje w sytuacji, w której rynek pracy nas do tego zmusi.

Dobry pomysł – elektryk

Zastanawiając się nad tym dylematem warto swoją uwagę zwrócić ku zawodom technicznym. Bardzo dobrym przykładem będzie tutaj zawód elektryka. W tej branży praca będzie zawsze, a wydaje się wręcz, że podaż etatów będzie wzrastała, bowiem urządzeń elektrycznych i sieci energetycznych w naszym kraju jest coraz więcej.

Oczywiście na pozór może się wydawać, że przejście do takiej branży nie jest dla każdego. Istotnie, pracownik, który w życiu nie miał styczności z kwestiami technicznymi, a przy tym nie ma w sobie żyłki majsterkowicza i złotej rączki raczej nie odnajdzie się w tej branży. Nie oznacza to jednakże, że będąc z wykształcenia humanistą nie można przeskoczyć do branży elektrycznej. Istnieje konkretna ścieżka by tego dokonać.

Uprawnienia SEP receptą na sukces

Chcąc zostać elektrykiem rzecz jasna najlepiej posiadać wykształcenie w tym kierunku. Jednakże w przypadku jego braku nie stoi się na straconej pozycji. Podstawowymi kwalifikacjami. jakie należy posiadać, aby stać się elektrykiem są bowiem uprawnienia SEP.

Aby je zdobyć wcale nie trzeba od razu iść na studia politechniczne. Wystarczy bowiem zapisać się na kurs SEP, czyli na specjalne szkolenie organizowane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, na którym przekazywana jest podstawowa wiedza z zakresu funkcjonowania elektryczności i urządzeń elektrycznych. Kurs SEP trwa kilka godzin, a jego zwieńczeniem jest egzamin państwowy, po którego pozytywnym zaliczeniu otrzymuje się certyfikat poświadczający nabycie uprawnień SEP.

Z uprawnieniami SEP na ścieżce kariery

Oczywiście sam certyfikat uprawnień SEP nie tworzy od razu człowieka elektrykiem. Z początku bowiem, mając w ręku taki papier, można ubiegać się o pracę na podstawowych stanowiskach w branży elektrycznej, na których wykorzysta się i ugruntuję posiadaną wiedzę, a przy tym zdobędzie odpowiednie wykształcenie.

Po pewnym czasie można zacząć aspirować na nieco bardziej intratne stanowiska, ubiegając się równolegle o uzyskanie kolejnych, wyższych kwalifikacji elektrycznych, wiążących się z otrzymaniem uprawnień sep.