Wszystko, co warto wiedzieć o palladzie

skup palladu

Kiedy mowa o grupie metali szlachetnych, od razu na czoło wysuwane są złoto, srebro, czy też platyna. Oczywiście są one standardowymi surowcami w swojej kategorii, niemniej jednak do ich grona zaliczyć należy również odznaczający się wysoką jakością i cennymi właściwościami pallad. Zwróciła ostatnio Twoją uwagę atrakcyjnie prezentująca się oferta skupu złomu tego pierwiastka? Niedziwne, bowiem jest to jeden z najbardziej opłacalnych inwestycyjnie pierwiastków. Więcej o nim w dalszych częściach niniejszego artykułu.

Fakty o surowcu

Skup palladu jest biznesem dochodowym i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Wynika to z faktu, iż jego wydobycie jest póki co mocno ograniczone, a wartość kruszcu jest dużo wyższa nawet niż klasycznego i powszechnie uznawanego za drogie złota, czy srebra. W zasadzie, patrząc na to jak wyglądają pozycje przeciętnych cenników w placówkach skupujących – złom palladu jest zaledwie pozycję niżej niż platyna. Pytanie tylko – jakie są korzyści zastosowania charakteryzowanego metalu? Zalet wynikających z jego wykorzystywania w rozmaitych gałęziach jest co nie miara.

Rozległy zakres użytkowania

To, co przesądza o tym, iż oferta skupu złomu jest interesująca to w głównej mierze rozległa skala wykorzystania palladu. Z jednej strony, od wielu lat, pierwiastek ten rewelacyjnie sprawdza się w dziedzinie przemysłu, służąc między innymi do wytwórstwa części samochodowych, w tym katalizatorów. Z drugiej zaś nie zapominajmy również o możliwej eksploatacji palladu w sferze produkcji biżuterii. W konsekwencji zastosowania zarówno czystej, metalicznej postaci tego kruszcu, jak również i jego stopów z innymi metalami szlachetnymi, w tym zwłaszcza złotem oraz srebrem, szeroko rozpowszechniony okazuje się też skup palladu. W szczególności, jest on stosowany w złotnictwie, jako dodatek do stopu popularnego białego złota. Jak zatem widać, stare, nieużywane, zabrudzone czy po prostu niemodne już wyroby jubilerskie z jego domieszką śmiało można potraktować jako złom palladu. Niezależnie jednak od tego, w jakiej postaci tenże materiał szlachetny posiadamy, nadaje się on idealnie do recyklingu.

Gdzie szukać?

Jeżeli dysponujesz pewnymi ilościami palladu w dowolnej postaci i chcesz je sprzedać za dobrą stawkę, koniecznie powinieneś poszukać renomowanej placówki skupującej, która zaoferuje Ci atrakcyjną cenę. Generalnie, w zestawieniu z kolorowymi metalami, punkty złomowe dużo wyżej wyceniają metale szlachetne, co wynika nie tylko z ich wyższej wartości ogólnej, czy cenniejszych właściwości, ale także sporego kosztu ich wydobywania ze środowiska naturalnego. Dlatego też dysponując palladem – czy to w pierścionku, czy w katalizatorze zepsutego auta – masz szansę na czysty zysk.