Alkomaty profesjonalne można kupić w wielu sklepach internetowych i stacjonarnych. Najlepszej klasy urządzenia tego typu nie są jednak tanie. Nierzadko ich koszt przekracza kilkaset złotych. Warto dowiedzieć się, jakie alkomaty profesjonalne są najlepszym wyborem.

Alkomat policyjny – co trzeba wiedzieć?

Każda osoba powinna zdawać sobie sprawę z tego, że wybór alkomatu profesjonalnego może być skomplikowany, gdyż obecnie na rynku jest bardzo dużo modeli i marek. Co istotne, istnieją jednak pewne kryteria, które warto wziąć pod uwagę podczas kupna alkomatu profesjonalnego. Bardzo istotna jest dokładność pomiaru. Niestety wiele osób zapomina o tym ważnym parametrze. Okazuje się, że Alkomat policyjny powinien mieć dokładność pomiaru wynoszącą +/- 0,005% BAC lub lepszą. Im wyższa dokładność, tym większa pewność w otrzymanych wynikach, co jest bardzo istotne dla bezpieczeństwa kierowców. Do tego trzeba wspomnieć o szybkości pomiaru. To bardzo ważna kwestia, o której mało osób pamięta. Jak się okazuje, czas pomiaru również ma znaczenie, zwłaszcza jeśli planujemy przeprowadzać wiele testów w krótkim czasie. Bardzo dużo alkomatów profesjonalnych oferuje wyniki w ciągu kilku sekund.

Alkomat dowodowy – o czym trzeba wiedzieć?

Bardzo ważna jest też łatwość obsługi alkomatu. Takie urządzenie zawsze powinno być intuicyjne, zarówno dla użytkowników, jak i operatorów. Obecnie bardzo dużo modeli oferuje przystępny interfejs oraz łatwe do odczytania wyniki. Nie można też zapomnieć o kalibracji. Urządzenie tego rodzaju powinno być regularnie kalibrowane. Celem jest zapewnienie dokładności wyników. Z tego powodu bardzo istotne jest to, żeby wybrać model mający łatwy dostęp do części zamiennych oraz serwisu. Kolejną istotną kwestią jest zgodność z prawem. Alkomat dowodowy powinien zawsze spełniać odpowiednie normy i standardy bezpieczeństwo. Mowa tutaj o EN 16280 lub ISO 17025. Każdy powinien upewnić się, że wybrany model spełnia wymagania prawa. Innym ważnym aspektem jest funkcjonalność. Alkomat policyjny najlepiej kupić w uznanym sklepie, gdyż liczy się przede wszystkim jego jakość.