Jak poradzić sobie w przypadku awarii wózka widłowego?

Wózek widłowy

Wózek widłowy to ostatnimi czasy podstawa działania wielu przedsiębiorstw z bardzo różnych branż. Bywa jednak, że niekiedy dochodzi do awarii tego urządzenia. Jakie czynności powinny być wykonywane w momencie, gdy wózek widłowy się zepsuje, gdzie szukać pomocy i jak znaleźć stosunkowo najmniej awaryjny wózek widłowy?

Czym kierować się podczas wyboru solidnego wózka widłowego?

Niewątpliwie ważną sprawą podczas zakupu wózka widłowego jest firma, która go wyprodukowała. Sprzęt lepszego producenta z zasady powinien być wyższej jakości, jednak niekoniecznie to się musi sprawdzić. Zaopatrując się w wózki widłowe należy więc przede wszystkim zwracać uwagę na jakość ich wykonania oraz źródło pochodzenia pojazdów. Ponadto bardzo istotne są takie kwestie jak gwarancja (czas jej trwania), możliwość serwisowania u autoryzowanego dealera oraz dostępność na rynku części zamiennych.

Gdzie przeprowadzać naprawę wózków widłowych?

Codzienne sprawdzanie w jaki stanie technicznym są wózki widłowe należy od operatora tego urządzenia. To on powinien dokonywać wymiany butli gazowej w wózkach spalinowych o napędzie LPG oraz np. uzupełniać poziom oleju i wykonywać inne proste czynności, związane z działaniem wózka. Często jednak sam operator nie posiada wystarczającej wiedzy mechanicznej czy odpowiedniego sprzętu do naprawy wózka. Wówczas konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnego konserwatora bądź podjęcie współpracy z serwisem wózków widłowych (serwis wózków widłowych Zabrze). Niekiedy bardzo dobrym pomysłem jest przeszkolenie pracownika do wykonywania czynności naprawczych, co jednak wiąże się z wysokimi kosztami.

Czym powinien się charakteryzować profesjonalny serwis wózków widłowych?

Poszukując serwisu wózków widłowych warto uprzednio wesprzeć się Internetem. Nie jest to trudne. Wystarczy w przeglądarkę wpisać np. frazę „serwis wózków widłowych Zabrze”, by uzyskać wyniki tego rodzaju usług w danym mieście. Pracownicy serwisu powinni być odpowiednio przeszkoleni do wykonywania zadań naprawczych wózków widłowych oraz znać się na sprzęcie. Do obowiązków serwisu należy kompleksowe dbanie o regularne przeglądy wózków, zaś w przypadku usterki szybkie działanie, rozwiązanie problemu oraz możliwość zaoferowania zastępczego sprzętu, jeżeli naprawa się przedłuży. Bardzo dobrze jest jeżeli serwis wózków współpracuje z innymi serwisami takimi jak np. serwis podestów ruchomych. Serwis podestów ruchomych znacznie ułatwia pracę nad urządzeniami typu wózki widłowe, dając dostęp do najbardziej ukrytych zakamarków omawianych sprzętów.